Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Neoliberalni koreni svetske ekonomske krize

Komentari (87) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 19 januar 2010 23:39
Boško Mijatović
Već prva rečenica je katastrofalno pogrešna. Katić kaže: "Današnja ekonomska kriza je verovatno najveća koju je svet video, kako po geografskom obuhvatu, tako i po dubini". To jednostavno nije tačno. Kriza iz 1929. je daleko veća nego ova sadašnja, u kojoj je GDP razvijenog sveta opao samo za 3-4% u 2009, dok je cela grupa zemalja u razvoju čak ostvarila rast od 1-2%. Kada neko pokaže takvo neznanje u prvoj rečenici, ja ne čitam dalje.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 20 januar 2010 00:29
Krizimir Recesionović
Nebojša Katić na NSPM! Kapa dole!
Preporuke:
0
0
3 sreda, 20 januar 2010 01:02
Šarlo Akrobata
Sadržajno i jasno.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 20 januar 2010 01:24
Darth Vader
"Teško je naći ideju koja u sudaru sa stvarnošću uvek gubi, i koja se uprkos tome, neprekidno održava i iznova pojavljuje u nekoj novoj inkarnaciji."

-Komunizam maskiran u razne druge idologije poput socijalne demokratije i slicnih zabluda koje citaocima propagirate.

"Uticaj ove akademske institucije je bez presedana i prevazilazi moć bilo koje slične svetske institucije."

-Pa naravno...imaju najbolje ekonomiste na svjetu...zasto ne bi i dobili najvise Nobelovih Nagrada...Sto se tice uticaja na ekonomsku politiku...navedite mi jednog ekonomistu sa Cikaga koji je imao uticajnu poziciju prije...Austana Goolsbija, jednog od rjetkih Kejnzijanaca sa Cikaga!!!


"Po ergodičnom aksiomu, statistički uzorci iz prošlosti moraju biti identični statističkim uzorcima iz budućnosti."
Ovo pokazuje da se vi jednostavno ne govorite o Racionalnim Ocekivanjima. Znate li za Lukasovu Kritiku (znate, od Profesora na Cukagu Roberta Lukasa...tvorca Teorije Racionalnih Ocekivanja). Lukasova Kritika postulira da se statisticke korelacije iz proslosti ne mogu koristiti za predvidjanje buducnosti, jer svako mjenjanje ekonomske politike na osnovu proslosti mjenja i same parametre koje pokusavate izmjeriti. Ako vas interesuje pogledajte (Lucas, Robert (1976). "Econometric Policy Evaluation: A Critique". Carnegie-Rochester Conference Series on Public Policy 1: 19–46)

Mjesate Preskotovu teoriju realnih Biznis Ciklusa i Racionalnih Ocekivanja. Lukasov Model Ostrva, na kojem je nastala njegova teorija, objasnjava zasto je novac neutralan na duzi period, iliti, zasto printanje novca od strane centralne banke ne moze proizvesti ekonomski rast na duzi period. Preskot potpuno eliminise ulogu monetarne politike i objasnjava sve tehnoloskim sokovima. Postoji razlika.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 20 januar 2010 01:39
Darth Vader
"Cene su odraz svih, i svima dostupnih tržišnih informacija i to objašnjava zbog čega su cene upravo onakve kakve treba da budu."

Ovo jednostavno nije tacno...Postoje tri verzije ove teorije. Imate Random Walk Hypothesis, ili "slabu", koja jednostavno kaze da se cjene finansijskih instrumenata ne mogu predvidjeti i da tehnicka analiza ne pomaze tu. Imate druge dvije verzije. Polu-jaka, kaze da se cjene automatski mjenjaju da odraze nove informacije. I onu "jaku" koju Eugene Fama ne podrzava a koju vi predstavljate kao teoriju koja je svojstvena Cikagu a nije...Ta verzija kaze da cjene odrazuju i informacije koje znaju svi, pa i insajderi i vlasnici finansijskih instrumenata.

"Tržišni rizici uvek postoje, ali se oni mogu izračunati na isti način na koji se izračunavaju i rizici od poplava, saobraćajnih nesreća ili smrti."

...Glavna teza same teorije je da se cjene NE MOGU predvidjeti. Uzmite skoro svaki Famin papir pa ce te vidjeti da vec na prvoj strani objasnjava Random Walk Hypothesis.


"Otuda i stav da nema potrebe za bilo kakvim uplitanjem države – finansijsko tržište ima razvijene mehanizme i efikasne instrumente samozaštite i nema potrebe za starateljem."

..Navedite mi i jedan primjer gdje profesor sa Cikaga kaze da ne trebaju postojati minimalne rezerve, knjigovodjstvena pravila i kontrole rada banaka itd.

" U metodološkom smislu, ekonomija očajnički pokušava da sebe predstavi kao egzaktnu nauku i taj napor je možda najvidljiviji kod pripadnika neoklasične škole."

Vidim citali ste Krugmana...To sto su Lucas i kompanija vrsni matematicari i sto su formalizovali dosta teorije nije nista lose. Oni u svakom slucaju shvataju ogranicenja matematike.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 20 januar 2010 01:47
Darth Vader
"Kada država povećava budžetsko trošenje da bi se podstakao privredni rast, tržišni akteri će zaključiti da ih sutra čekaju visoki porezi kako bi se pokrio budžetski deficit koji se danas pravi. To će ih navesti da manje troše, čuvajući novac za takvu budućnost. Rast potrošnje izazvan povećanim budžetskim trošenjem države, biće neutralisan padom privatne potrošnje građana.[7]"

Naravno...Ako drzava trosi pare ili ih dobije iz printanja novca ili iz posudjivanja ili iz oporezivanja. Ako nema printanja, onda ce morati da ga dobije ili od svojih drzavljana kroz poreze i drzavne obveznice ili kroz pozajmljivanje od iz inostranstva, koje ce kasnije morati biti placeno. Ako se ne printa, novac se uzima iz privatne ekonomije sto znaci da privatna ekonomija trosi manje. Robert Barro (iz Harvarda...molim ljepo) je ovo i teorijski (da matematicki) i empirijski dokazao.

"U empirijskoj ravni, neoliberalna vera u moć tržišta je morala odavno biti upokojena. Ako su iskustva Velike svetske ekonomske krize bila zaboravljena, sveža iskustva sa neoliberalnim eksperimentom u državama u razvoju tokom devedesetih morala bi još biti živa. Uprkos iskustvu, uprkos tragičnom posrnuću država istočne Evrope na primer, insistiranje na deregulaciji i sveopštoj liberalizaciji je i dalje snažno. U korak sa tim, pa čak i ispred toga, nastavilo se sve agresivnije potiskivanje države i redefinisanje njene uloge."

najbrze su rasle one drzave koje su se najbrze liberalizovale...balticke Drzave, Ceska, Poljska i Madjarska prije nego sto su je preuzeli razni socijalisticki nastrojeni tipovi. O uspjehu SAD da i ne govorim...valjda bi to trebao biti najbolji pokazatelj, medjutim vidim da ste daleko vise impresionirani uspjehom onih koji su cekali sa liberalizacijom...Milosevic, Lukasenko...'cu i Caveza da ubacim?

"U konačnom ishodu, ovakva politika bi trebalo da smanji stopu nezaposlenosti."

Sto je i uradila...dok je u Americi nezaposlenost bila oko 4% u Evropi je prosjek bio 8-15%.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 20 januar 2010 02:03
Darth Vader
"Podaci se razlikuju od zemlje do zemlje, ali je u svim velikim ekonomijama stopa nezaposlenosti mnogo veća od 1980. godine do danas, no što je bila u prethodno pomenutom periodu[9]."

Naravno...uzecemo SAD i onda je spojiti sa onima koji su isli u suprotnom smjeru (Italija, Francuska, Njemacka) i sa Rusijom koja je bila pred kolapsom zbog propasti Komunizma, i dobiti prosjek koji prija sljedbenicima druga Marksa. Medjutim ako pogledate malo pazljivije, vidjecete da je u Americi prosjek bio 4-5% a u Francuskoj...10tak, Njemackoj...8-10...Svedskoj...8-10. I to sve uz cinjenicu da je Amerika razvijenija od njih sviju!!!


"U Americi, u epicentru današnje ekonomske krize, plate zaposlenih u poslednjih četrdesetak godina stagniraju, uprkos velikom rastu produktivnosti."

Ta tvrdnja se oslanja na studije Saeza koji poredi razlicite tacke poslovnog ciklusa...Ta studija izostavlja i cinjenicu da plate ne uzimaju u obzir 401k penzione fondove niti uzimaju u obzir zdravstveno osiguranje koje poslodavci placaju radnicima...To su sve vidovi kompenzacije i kada se i to uvrsti onda je realni rast oko 8%. Alan Reynolds je radio studije o tome.

"Kapitalni tokovi su liberalizovani, ali su države u regionu, uprkos odgovornoj budžetskoj politici, izgubile kontrolu nad svojim finansijskim sistemima i jedna za drugom ulazile u valutnu i finansijsku krizu."

Naravno...a svi smo mi glupi pa niko nije obratio paznju na to da Kina, najveca ekonomija u regionu, jos uvjek drzi fiksni kurs i na silu odrzava slabu sopstvenu valutu da bi povecala izvoz...toliko o "liberalizaciji" kapitalnih tokova.


"Daje se i primer zemalja koje su se najpre koncentrisale na supstituciju uvozne robe da bi se tek u sledećem koraku okrenule inotržištima."

A ja vam mogu dati primjere onih koji su se skoncentrisali na substituciju izvoza...Koreja, Tajvan, Kina, Vijetnam, Singapur, Japan...sve uspjeh do uspjeha.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 20 januar 2010 02:21
Darth Vader
Sto se tice substitucije uvoza...a Duznicka Kriza Juznoamerickih ekonomija iz 80-ih...Argentina, Brazil, Paragvaj, Meksiko, Bolivija itd.

"Svetska kriza je time zvanično počela[16], a postulati neoliberalizma su došli pod udar u njenim najjačim centrima, u SAD i Velikoj Britaniji."

Greenspan sprovodio monetarnu politiku Novih Kejnzijanaca a drzava je subvencionisala 40% trzista nekretninama...

"Sve što se dogodilo, dogodilo se u okviru privatnog sektora."

Ignorisete cinjenicu da su najveci finansijeri trzista nekretninama bili Fannie Mae i Freddie Mac, kompanije pod mokriljem drzave. To su dvije firme najodgovornije za krizu.

"Za njih nijedan rizik nije prevelik, ako se može prevaliti na državu. Kao i mnogo puta do sada, pokazalo se da oni sjajno poznaju unutrašnju logiku sistema i da će gubici finansijskog sektora biti socijalizovani i prevaljeni na budžete i poreske obveznike."

A mora da je Milton Fridman kriv i za cinjenicu da je drzava implicitno garantovala vecinu finansijskih transakcija...i 40% trzista nekretninama...bila je najveci finansijer trzista losim nekretninama i losim finansijskim instrumentima...
Preporuke:
0
0
9 sreda, 20 januar 2010 02:55
Dr.Gonzo
Ekonomska kriza - unosna porodicna tradicija nekih mocnih ljudi ...
Preporuke:
0
0
10 sreda, 20 januar 2010 05:24
mlađa
Hvala g. Vader na iscrpnoj analizi od pet nastavaka. Nisam čitao doduše, malo sam umoran od članka, ali verujem da je izuzetno. Pošto je ovo verovatno najduži komentar koji sam video na NSMP, možda ste umesto njega trebali napisati odgovor - ovaj sajt je poznat po tome da voli argumentovanu diskusiju među stručnim ljudima. Ali ponavljam,argumentovanu i stručnim.
Preporuke:
0
0
11 sreda, 20 januar 2010 07:54
BB jedan
Šta je zaključak ovog teksta? Kakvu ekonomsku politiku preporučuje gospodin Katić? Povratak na kejnzijanizam, neokejnzijanizam, marksizam,...?
Preporuke:
0
0
12 sreda, 20 januar 2010 12:42
Lara
Za Darth Vader
Pa dragi gospodine, objasnite zašto je onda došlo do krize, očigledno da vi zaista mislite da živimo u najboljem od svih svetova.Vaša odbrana neoliberala je svakako dirljiva i uz to potpuni promašaj.Nije dovoljno samo razbacivati se poznavanjem teorije i zvučnih imena, recite nešto konkretno, ko je po vama kriv, možda je Staljin još živ.
Preporuke:
0
0
13 sreda, 20 januar 2010 12:47
Nebojša Katić
Za Boška Mijatovića - Naravno da je pad BDP bio mnogo veći 1929. godine nego danas, ali 1929. godine moć države da interveniše je bila mnogo manja nego danas. Države su danas katastrofalnu krizu samo prenele na godine koje dolaze, smanjile dubinu krize, ali su je razvukle u vremenu. Konačno, kako rekoh, mi nemamo završni račun današnje krize, dok su 1929, godine cifre konačne. Stvari su malo složenije nego što pad BDP-a pokazuje.

Stopa nezaposlenosti je danas mnogo veća nego što statistika to pokazuje, zbog kreativne interpretacije stope nezaposlenosti, po kojoj postoje oni koji su zaposleni, oni koji su nezaposleni, i zanimljivo, oni koji su van procesa rada. Postoje procene da je efektivna stopa nezaposlenosti u SAD, na primer, sada oko 17-18%, a ne oko 10% kako statistika pokazuje. (Kao i što iskustvo Srbije pokazuje, statistika zaposlenosti se polako pretvara u farsu).

Kriza 1929, godine je bila uglavnom kriza Zapadnog sveta,(SSSR npr. nije bio u krizi) a ovo je globalna kriza. Svako dobro.
Preporuke:
0
0
14 sreda, 20 januar 2010 12:53
Nebojša Katić
Za Darth Vadera - Šta reći, u pravu ste. Pogrešio sam (sa Grinspenom zajedno), ovo je trijumf neoliberalizma i za sve je kriva država. Svako dobro.
Preporuke:
0
0
15 sreda, 20 januar 2010 12:56
Petrovic
Finansijska kriza u SAD je pocela 2007-e godine u jesen jer su tada pocele da padaju cene na finansijskim trzistima i nastupile su korekcije u svim drugim domenima ekonomije, gomilanje zaliha, otpustanja ... a zahvatila je veliki deo sveta 2008-e godine; SAD su kao najvece i najrazvijenije trziste bile zgodan prostor za neoliberalni eksperiment koji nije uspeo, a sadasnja slika SAD i njeno fiskalno i monetarno stanje jasno govori o tom neuspehu; Jeste profitirali su najbogatiji i najuspesniji ali po cenu snizavanja standarda vecine; to nije uspeh to je ekonomski i socijalni neuspeh. Propast Lehman borthers desila se u septembru 2008; ali finansijske kuce na Vol Stritu su pocele da propadaju pocetkom 2008; imena kao Bear Sterns i Merrill Lynch vise ne postoje; U Americi je do sada propalo ili zatvoreno na desetine banaka, osiguranja i brokerskih kuca. Bear Sterns bankrotstvo se dogodilo u martu 2008-e. Problem sa teorijom racionalnih ocekivanja je sto nikada nije mogla da obuhvati psiholoski faktor i neracionalno ponasanje ljudi; Teorija da svi imaju pristup informacijama i mogu da donose racnionalno odluke je takodje neodrziva to u praksi nije tacno. Neoliberalizam je otvorio put globalizmu ali i najjacima pa je u trzista uveo zakon dzungle gde samo najjaci opstaju ...nema ravnopravnih ucesnika ili je postojanje konkurencije u vecem broju slucajeva prava retkost; Primena neoliberlanih ideja u istocnoj Evropi gde pre pada berlinskog zida uglavnom nije bilo trzista je bila cist salto mortale sto su te ekonomije pokazale posle perioda od 10 i vise godina; Vecina istocno evropskih zemalja je prezaduzena i ima veliku hronicnu nezaposlenost a to su samo neki od problema; bilo je ziasta glupo i naivno kopirati neoliberalizam u nerazvijenim zemljama sto je pokazala praksa;
Preporuke:
0
0
16 sreda, 20 januar 2010 13:20
Petrovic
@darth vader; Fannie Mae and Freddy Mac nisu i ne mogu biti najodgovornije za finansijsku krizu vec upravo pogresne ideje neoliberala, ubedjenost u mogucnost trzista da se samo regulise a da pritom niko nije obracao paznju na rast trzista finansijskih derivata i na hiljade tajnih ugovora u oblasti finansijskih derivata; prenaduvano trziste nekretnina u SAD; i izdavanje hartija od vrednosti koje su u osnovi imale takozvane "junk loans ili subprimes" su bile nevidjeni zamajac krize; neoliberalna ideja o visokoj potrosnji sa malom stopom stednje je bila dodatni problem; mozda vam nije poznato dug koji amerikanci imaju samo na kreditnim karticama je 900 milijardi dolara; smanjio se sa 971 koliko je bio pocetkom 2008-e; Sto se tice porasta realnih zarada od 8% to je malo verovatno; u proseku zarade u USA su rasle oko 3-4% godisnje do poslednje krize; a 401K i klimavo katastroflano osiguranje koje ima vecina zaposlenih u Americi se ne mogu uvrstiti u kalkulacije; vecina zaposlenih je u dugovima, moraju da izvlace novac sa 401K cije se vrednost sa poslednjim krizom smanjila za oko 30%; zaista situacija u SAD ne moze biti gora; ekonomske studije ce sadasnje stanje SAD ekonomije analizirati tek za deset godina a trilioni dolara koji su nestali u propalim matematickim modelima tamo gde nismo mogli da u model ugradimo pohlepu i samoljublje ajkula sa vol strita su tuzni svedok propalog neoliberalizma; na zalost cenu sopstvenih zabluda nije platio arogantni Greenspen ili Larry Summers, Rubin ili Tim Geitner vec obicni amerikanci koji sami bez finansijskog savetnika ne mogu da organizuju svoje kucne finansije; propast Americkih finansija zbog neoliberalizma ostace teret za vise novih generacija Amerikanaca; ovakav model neuspeha ne treba Evropi i to odlicno razumeju u EU;
Preporuke:
0
0
17 sreda, 20 januar 2010 13:26
stojan nenadović
Neoliberalni teorijski koncept je u suštin statičan, kao i svi dosadašnji poznati koncepti, osim mog.
Svi polaze od pretpostavke da se može izvršiti izjednačavanje ponude i tražnje. Moj koncept kaže da se ne može i da ponuda uvek mora biti veća od tražnje. Ako su ponuda i tražnja jednake,tj. u ravnoteži, nikakva promena nije moguća i nikakav novi novac nije potreban u opticaju. To je potpuna stagnacija. Da bi se društvo razvijalo, potrebno je da ponuda bude veća od tražnje. Višak ponude nad tražnjom podeljen sa tražnjom daje procenat po kojem treba da se povećava količina novca u opticaju. Taj novac treba da se u opticaj dodaje kao poklon, tj. nekreditni novac, i neće biti ni inflacije, ni deflacije, ni ekonomske krize. Tada će dobro fnkcionisati svaki sistem. I demkratija i diktatura, i liberalizam i monopolni kapitalizam. To matematički izgleda: dM = kM ;
k = (ponuda - tražnja)/tražnja ;
Pokušajte to da shvatite. Svi, i gospodin Katić i oni koji ne misle kao on. To je suština.
Preporuke:
0
0
18 sreda, 20 januar 2010 13:53
Dag
Izveštaj iz srca tame. Sve čestitke Nebojši Katiću, posebno za pogled u budućnost.

Pišite nam opet!
Preporuke:
0
0
19 sreda, 20 januar 2010 13:56
mikan
@Bosko Mijatovic,mudri Amerikanci kazu "damn lies and statistics" ili "proklete lazi i statistike".zasto to kazu?jer,sve je relativno!
kad se bavis statistikama- uzmi u obzir i razlicite populacije iz razlicitih era i njihovih standarda.
ova danasnja kriza je u mnogo cemu gora-zato sto se iste greske ponavljaju u vrlo kratkom periodu.ova danasnj kriza nagradjuje ekonomske sarlatane umesto da ih kazni a,oni (srednja klasa) koja placa ceh-ostane bez icega kao,sto je slucaj u Ameriku.sirotinja iz proslih era je i onako bila siromasna-dok, danasnja sirotinja je imala sve i izgubila ga bez nade da ga povrati.
steta sto ti arogancija nedozvoljava da citas dalje ali,mozda si nasao (relativnu) srecu u tvojim statistikama?
Preporuke:
0
0
20 sreda, 20 januar 2010 13:59
zvezdarac
Pre svega želim dobrodošlicu gospodinu Katiću na NSPM koji redovno pratim (za razliku od Politike). Ujedno izražavam i nadu da saradnja neće biti jednokratna. Pozdrav i autoru i uredništvu.

Što se teksta tiče, meni je dosta teži za čitanje nego pređašnji tekstovi gospodina Katića, ali verovatno tako i treba da bude - mora da postoji razlika između ozbiljnog stručnog teksta i novinskog članka.

Tekst je sadržajan i poučan, ali mi se čini da je autor ponovio svoj običaj da napravi dobru i argumentovanu analizu, i da zakaže sa davanjem zaključka ili saveta. Naime, iznet zaključak kako će neoliberalizam nastaviti da se održava uz udaljavanje krize je potpuno suprotan sa uvodom teksta u kome stoji da je kriza duboka, trajna, i da grčki scenario tek predstoji drugim zemljama. Meni se čini da bi pravi zaključak trebalo da bude onaj deo teksta u kome se govori o ekonomski najuspešnijim državama i njihovim hrabrim vladama.

A neoliberalizmu predviđam relativno skori kraj. Mada naravno ne isključujem njegovo novo pojavljivanje u budućnosti. Ali, kao što je prethodni ekonomski sistem korišćen na zapadu poslužio svojoj svrsi 50-ih i 60-ih godina prošlog veka, pa počeo da propada 70-ih, tako će se i neoliberalizam, uspešan 80-ih i 90-ih godina, sve lošiji u 21. veku, uskoro završiti. Jedan sistem je dobro poslužio da se društva obnavljaju u posleratnim vremenima, drugi je poslužio da se slome neprijatelji i sprovede globalizacija, sad treba očekivati dolazak nekog trećeg. Kad tačno i na koji način, videćemo.
Preporuke:
0
0
21 sreda, 20 januar 2010 14:40
Nikola Turajlić
Na jednoj strani Katić, uporni antineoliberalni borac bez mane i straha, sa autorskim tekstom u kojem tuče neoliberale iz svih orudja i oružja, a na drugoj strani kao komentator posustali neoliberalni prvoborac Mijatović, koji zadaje iz poslednje snage Katiću ranu (ogrebotinu) na neoprezno otkrivenom mestu.
Da parada bude veća, ukazao se i kosmički neoliberalni podmladak, koji svojim laserskim oružjem tuče masivno po Katiću (izraženo vojničkom terminologijom ovaj se nalazi pod unakrsnom vatrom).
Kada (ako uopšte) se oporavim od šoka, pokušat ću uspostaviti ravnotežu snaga na bojnom polju, ali se može desiti da dodje i do "prijateljske vatre", jer su moje nišanske sprave neprecizne, pa se stoga unapred izvinjavam.
Preporuke:
0
0
22 sreda, 20 januar 2010 15:04
Vladimir Dž
Da, čekao sam da neko odgovori Vaderu, misleći da ili ljudi nerazumeju šta je čovek napisao (što je i razumljivo kako je arogantno pisao) ili su pak složni sa njegovim stavovima (opet čudnovato za NSPM). Lep komentar od strane Lare. U svojim komentarima piše:

“Ignorisete cinjenicu da su najveci finansijeri trzista nekretninama bili Fannie Mae i Freddie Mac, kompanije pod okriljem drzave”.

Tačno je da su obe firme pod snažnim uticajem države, ali onda Vader potpuno ignoriše činjenicu da je ta ista država pod okriljem krupnog kapitala, bolje reći finansijskog sektora. Navešću samo neke citate iz nekoliko etapa američke istorije.

“Finansijski moćnici podrivaju naciju u doba mira i kuju zavere za nesrećna doba. Oni su veći tirani od monarha, drskiji su od autokrata, sebičniji od birokrata" – Ubijeni Predsednik Linkoln.

“Ko god da kontroliše obim novca u bilo kojoj zemlji apsolutni je gospodar cele industrije i trgovine. I kad shvatiš da se ceo sistem veoma lako kontroliše, od strane par moćnika na vrhu, neće ti trebati niko da kaže kako nastaju periodi inflacije i depresije" – Ubijeni Predsednik Garfild.

"Ovi međunarodni bankari i Rockefellerov Standard Oil kontrolišu veći deo štampe i čine sve da pokore ili oteraju zvaničnike vlasti koji odbijaju naredbe moćnih podmićenih klika koji čine nevidljivu Vladu."- Theodore Roosevelt.

"Ovo nije bila slučajnost. Ovo je bio prižljivo smišljen događaj. Međunarodni bankari su tražili način da nas dovedu u poziciju očajanja kako bi se onda oni pojavili kao gospodari svih nas"- Louis McFadden, ubijeni predsednik Komiteta za Bankarstvo i Monetarnu Politiku,1929 godina.

"Većina Amerikanaca nema predstave o operacijama međunarodnih bankara. Računi Saveznih rezervi nikad nisu bili pregledani. Oni operišu izvan kontrole Kongresa i manipulišu Američkim kreditima"-Senator Barry Goldwater.

"Da bi proizveli visoke cene, sve što Savezne Rezerve treba da urade je da smanje eskontnu stopu.
Preporuke:
0
0
23 sreda, 20 januar 2010 15:15
Aleksandar
"Umesto racionalnih i odgovornih tržišnih učesnika, sistem je otkrio neodgovorne kreditore i milione neodgovornih i naivnih dužnika. Sve što se dogodilo, dogodilo se u okviru privatnog sektora. Umesto efikasnih finansijskih tržišta, deregulacija je stvorila moralne hazardere amoralnog kova. Za njih nijedan rizik nije prevelik, ako se može prevaliti na državu. Kao i mnogo puta do sada, pokazalo se da oni sjajno poznaju unutrašnju logiku sistema i da će gubici finansijskog sektora biti socijalizovani i prevaljeni na budžete i poreske obveznike."

Problem i jeste bio u tome što se MOGLO prevaliti na državu. Dakle, država to nije smela da dozvoli. Uplela se tamo gde joj nije mesto.
Preporuke:
0
0
24 sreda, 20 januar 2010 17:07
Davor (Osijek)
Tzv. "slobodno" tržište nikad i nije postojalo. Tzv. "slobodno tržište" je uvijek i svugdje bilo neslobodno i kontrolirano - od strane krupnog kapitala (uz kapitalističkim državama) ili pak od strane države (u socijalističkim državama). Umjesto da se bavimo iluzijom može li tržište biti slobodno treba sa baviti pitanjem za čiji interes treba kontrolirati tržište. U kapitalističkim državama gdje najkrupniji kapital i 100 najvećih obitelji kontroliraju tržište i čitave države ta se kontrola tržišta odvija za interese kapitala a protiv interesa većine. Kad su kapitalisti kritizirali tzv. "plansku ekonomiju" socijalističkih država to nisu radili zato jer je njima planiranje strano već zato jer u socijalizmu nema mjesta za kapitaliste. Ali u kapitalizmu najkrupniji kapital itekako planira, i svojim petogodišnjim ili desetogodišnjim planovima udaraju temelje svih gospodarskih aktivnosti na cijelom tržištu. Ako je netko mali i sićušan (bilo radnik bilo sitni kapitalisti) i kada nema mogućnosti utjecaja na tržište tada mu ono djeluje "slobodno" makar to zapravo nije. U kapitalizmu kapitalisti planiraju i kontroliraju tržište za interes kapitala, a u socijalizmu vlada koja zastupa interese radnog naroda planira i kontrolira tržište za interes naroda. Pa vi birajte. A kad vlada prestane zastupati interse naroda narod treba oružjem u ruci vratiti svoju slobodu i kontrolu u svoje ruke.
Preporuke:
0
0
25 sreda, 20 januar 2010 18:08
Vladimir Dž
II deo - Ovo dovodi do ekspanzije kredita i tržišta, i onda kad se ljudi naviknu na ovakve uslove u sred započetih poslova se proizvoljno povećaju kamate. Oni isto tako mogu da tržišno klatno pomeraju nežno – malim promenama eskontnih kamata, ili pak mogu da vrše veće promene povećanjem kamate. U oba slučaja oni poseduju informacije o stanju finansija unapred. Sistem je u privatnim rukama, vođen radi ostvarivanja najvećeg mogućeg profita uz pomoć tuđih para. Oni znaju unapred kad da prave paniku radi svoje koristi. Znaju kad će panika i da stane. Inflacija i deflacija jednako dobro radi za njih."-Kongresmen Lindbergh.

Dalje on piše

“najbrze su rasle one drzave koje su se najbrze liberalizovale...balticke Drzave, Ceska, Poljska i Madjarska prije nego sto su je preuzeli razni socijalisticki nastrojeni tipovi. O uspjehu SAD da i ne govorim...”

Ja nevidim nikakav uspeh tih zemalja u celosti, bolje reći svaka se posebno mora razmotriti. Možda misli da to što su neke zemlje zapljusnute špekulativnim novcem koji je uložen u neproduktivne sektore i onda se tako lažno prikaže GDP, da je to neki uspeh? Naravno kod takvih zemalja imamo najveći sunovrat, jer ipak postoji minimum ekonomskih zakonitosti i u manipulisanim ekonomijama. Posebno je ineteresantan Island, gde su isto tako arogantno tamošnji bankari govorili pre nekog vremena da su oni uspešni. A o Americi ćemo još videti. Njen kolaps je pred nama. Države koje su iole nešto odvojile strane pare u proizvodnju su najbolje prošle od svih, tako da je njegova generalna konstatacija totalno deplasirana.

“Greenspan sprovodio monetarnu politiku Novih Kejnzijanaca...”

Kako može Guverner jedne tako značajne demokratske države da bude pod bilo kakvim uticajem? Eeej Amerike! Pa valjda je on nezavisan? U nekoliko intervjua je i sam to priznao. Ili je pak slagao. Po mnogim izjavama zvaničnika biće ovo drugo.
Gosp. Katiću – svaka čast na tekstu i na još boljem odgovoru Vaderu. Vidi se da ste intelektualac i gospodin.
Preporuke:
0
0
26 sreda, 20 januar 2010 18:12
SvakiMarkoRadiNaopako
Gospodina Katića izuzetno cenim. Redovno pratim njegove kolumne u Politici. Ali, ako me sećanje ne vara, ovo je prvi put da komentarišem neki njegov tekst. Jednostavno, ovaj put sam toliko oduševljen i tekstom gospodina Katića, i komentarima čitalaca, i odlukom uredništva NSPM da omogući gospodinu Katiću da na dovoljno prostora argumentuje svoje viđenje, tako da ne mogu a da se ne oglasim i kažem: SVE ČESTITKE !!! (I gospodinu Katiću, i svim čitaocima koji su dali svoje komentare, i uredništvu NSPM!)
Preporuke:
0
0
27 sreda, 20 januar 2010 18:13
Nebojša Katić
Za Aleksandra – Država se septembra 2009. godine uplela „tamo gde joj nije mesto“ jer nije imala izbora. Finansijski sistem je bio pred propašću i svako ko je imao neposrednog iskustva sa finansijskim tržištem je to jasno vide i pratio sa strahom i užasom. Tržišnog rešenja nije bilo i da države nisu intervenisale nastao bi ekonomski, socijalni i politički haos. Države su mogle da biraju - ili će intervenisati nacionalnom gardom, vojskom i policijom, ili novcem. Držim da je ovo drugo bolje.

Konačno, Fridman, ne neko drugi, je kritikovao američku centralnu banku, što tokom Velike ekonomske krize nije intervenisala kreiranjem novca. Sada, pretpostavljam simpatizeri Fridmana i neoliberalne misli kritikuju državu zato što je intervenisala. Da nije intervenisala, opet bi bila kritikovana, i to fridmanovski, još žešće. U neoliberalnom univerzumu, „država je uvek na gubitku“, šta god da uradi. To me još više uverava da su pretpostavke iz poslednjeg dela mog teksta, nažalost tačne.

Danas, a verovatno ni sutra neću moći da odgovaram na kritike čitalaca. Hvala svima na komentarima. I kritike i pohvale mi pomažu i dragocene su, svaka na svoj način. Svako dobro svima.
Preporuke:
0
0
28 sreda, 20 januar 2010 20:51
Pavle/D
@ Darth Vader

Vreme kad su neoliberali oformili grupu "strucnajka" koje je izmisljala lazi, sa kojima se onda ozbiljno diskutovalo je proslo. Sada znamo da su sve to bili placenici kapitala.
..................
Stoga ne bih imao nameru mnogo o tome sto ste nasklapali komentarisati. Samo vasu "statistiku"
- Zaista mora biti bedno, kada tvrdite o rastu realnih najamnina 8%, sada kada vec osim onih najzatucanijih vec svi priznaju, da reali standard vecina amerikanaca decenijama skoro da se nije povisio. Sad se nalazi u slobodnom padu
- A o navodnoj nezaposlenosti 4% u USA? Stvar je u tome sto se neprestano menjala statistika (1 cas nedeljno i vec je neko vazio kao "zaposlen", itd.), inace bi stanje bile 2-3 puta gore.
.....................
Neoliberalizam je socijalni genocid.
Preporuke:
0
0
29 sreda, 20 januar 2010 20:53
Darth Vader
Gospodjo Lara,

Ja nigdje nisam rekao da zivimo u najboljem od mogucih svjetova...Naprotiv, uplitanje drzave u ekonomiju je raslo jos od vremena Regana. Bush je bio neoliberal samo na papiru i osim smanjenja poreza bogatima nista dobro nije uradio. Pod njegovim vodjstvom Amerika je dozivjela veliku ekspanziju drzavne potrosnje, subvencioniranja trzista nekretninama i ekspanzije drzavnog sistema zdravstvene njege...cinjenica koju ljevicari obavezno zaborave.

Ja licno mislim da postoje tri glavna uzroka krize. Drzavno subvencioniranje trzista nekretninama. Grinspanova ekspanionisticka monetarna politika. I nekoliko problema u samom privatnom sektoru koje se mogu staviti na teret ne-efikasnosti trzista. Medjutim ja, a i ostali neoliberali, cemo uvjek priznati kad se sve ne desi onako kako smo predvidjeli. Priznacemo da trziste nije uvjek efikasno itd. Medjutim ja vam necu ponuditi pristrasnu sliku svega kao sto je to uradio Gospodin Katic ignorisuci mnoge cinjenice koje ne vuku za njegovu stranu. Ja u svom objasnjenju necu ignorisati cinjenicu da su zahtjevane rezerve bile preniske, medjutim Gospodin Katic je veoma rad da ignorise ulogu ciljanog drzavnog subvencionisanja posudjivanja novca onima koji to ne mogu vratiti. Ja cu napomenuti da su informacione asimetrije izmedju primarnog i sekundarnog trzista postale ogromne izazivajuci neefikasnost trzista i sahtjevajuci regulaciju. Gospodin Katic ce veoma selektivno birati ulogu Grinspana i spomenuti samo onu njegovu neoliberalnu stranu...medjutim ne i cinjenicu da je Grinspan vodio Kejnzijansku monetarnu politiku koja je kumovala ovoj krizi jer je bila glavni razlog za naduvavanje ovog zadnjeg balona. Ja cu vam reci onako kako jeste a ne onako kako odgovara mojoj idoloskoj poziciji, koja je daleko od savrsene. Gospodin Katic vam je ovde ponudio jednu sarenu lazu koja se veoma lako upija u anti-Americki raspolozenim Srbima, koji nisu u stanju da odvoje potrebu za ekonomskom efikasnoscu od politicke istorije 90-ih.
Preporuke:
0
0
30 sreda, 20 januar 2010 20:56
Goran
Gospodine Katicu vi ste majstor. Pisete o ekonomskim temama tako jednostavno, a tako duboko. U najboljem maniru tzv. beogradske skole.Seme koje ste sejali i sejete nije otislo u vetar. Plodovi polako pristizu mada vi toga mozda niste ni svesni. Stotite ako ne i hiljade nas sa nestrpljenjem ceka svaku vasu kolumnu, svaki vas tekst. Drago nam je da ste poceli da pisete i na sajtu NSPM.
Preporuke:
0
0
31 sreda, 20 januar 2010 21:09
Bojan
Hvala za članak, trebaće mi još neko vrijeme da ga analiziram, kao i ove komentare :). Do tada imam pitanje za g. Katića - pomenut je sajt GrowthCommision, na njemu se pored citiranog izvještaja nalaze i drugi materijali.. vrijedi li te materijale čitati ili se radi o nekakvoj propagandi?
Preporuke:
0
0
32 sreda, 20 januar 2010 21:12
Krizimir Recesionović
@Boško Mijatović

Kada neko ne pročita ono što sledi iza prve rečenice, možda bi trebalo da se uzdrži od komentarisanja.

@Nebojša Katić

Pišite o problemu statistike zaposlenosti, ako uzmognete. To je baš zanimljiva tema, sećam se Vašeg teksta "Dobrodošli u 19. vek".
Preporuke:
0
0
33 sreda, 20 januar 2010 21:34
Misa
Drzava je morala da intervenise, ali je morala i da nacionalizuje banke i postavi svoj menadzment i tako zastiti narodne pare koje je ulozila, takodje bi kontrolom banaka mogla mnogo bolje intervenisati i u drugim sektorima. Takodje amerika bi trebala da reformise zdravstveno osiguranje, tako sto bi osnovala drzavnu zdravstvenu zastitu, time bi bankrotirale privatni osiguravajuci fondovi, ali bi se i troskovi zdravstvene zastite spustili sa sadasnjih 17% BDP na evropskih 7%, to bi gradjanima ostavilo mnogo novca za kupovinu robe ili vracanje dugova. Neki sektori privrede moraju da budu u drzavnom vlasnistvu i neprofitabilni.
Preporuke:
0
0
34 sreda, 20 januar 2010 21:52
Pavle/D
@ Darth Vader
Pa to je neverovatno, rekao bih
Gospodin Katic vam je ovde ponudio jednu sarenu lazu koja se veoma lako upija u anti-Americki raspolozenim Srbima, koji nisu u stanju da ...

da, rekao bih, kada vec odavno nisam neoliberale prociatao. Ali to vide sad mnogi. (Sad udaraju po neoliberalizmu i u svim nemackim ekonomskim casopisima - sto je pre nekoliko godina bilo nezamislivo.)
Neoliberalizam je naveca podvala svetskog kapitala posle drugog svetskog rata. Poznati americki ekonomista Thurow je rekao:
Kapitalisti su objavili radnickoj klasi rat i u medjuvremenu su ga i dobili.

Neoliberalizam je povracaj kapitalizma u 19. vek. Nakon sto je komunizam propao, kapitalizam nema cega da se boji, pa se pretvara tacno u to cudoviste, koje je Marx opisao u svom kapitalu.
Preporuke:
0
0
35 četvrtak, 21 januar 2010 02:42
Darth Vader
Za Pavla/D (Druga??),

Kapitalizam se nije pretvorio niukakvo cudoviste vec je jednostavno triumfovao nad Marksistickim dogmama o klasnoj borbi i kolektivizmu. Kapitalizam nije tirumfovao snagom oruzja vec neefikasnoscu komunistickog sistema. Komunizam se sam na sebe urusio...Kao defektivan organizam izdahnuo je u snu. Propao je zbog toga sto su logicke posljedice takvog sistema duge linije za sve, od hljeba do automobila. Kao sto Milton Fridman rece: "Kad bi drzava preuzela kontrolu nad Saharom, za pet godina bi postojala nestasica pjeska." U onim drzavama gdje su Marksa malo bukvalnije shvatili posljedice su bile masovna glad i milioni izgladnjelih na smrt. I sada se kapitalistcke ekonomije ne urusavaju zbog kapitalistickih elemenata vec zbog onih djelova u kojima je drzava imala najvise kontrole. Nije Google u nevolji vec trziste nekretninama. Recesija se ne moze pripisati bankama jer je pocela prije kraha finansijskog sistema a poslje pada trzista nekretninama, u kojem je drzava bila najveci ulagac i garantor. Trziste nekretninama je za sobom povuklo i banke i ostatak ekonomije, medjutim za krizu u tom trzistu su najkrivlji oni koji su zagovarali smanjenje kamatnih stopa u ranim 2000-im i oni koji su se zalagali za omogucavanje kreditiranja onima koji to ne mogu da vrate. To je bila eksplicitna naredba drzave...Ukoliko zelite nase garancije morate kreditirati siromasne (one koji ne mogu taj novac vratiti)...Ko je osmislio Mortgage Backed Securities (MBS) finansijski instrument najkrivlji za ovu krizu? DRZAVA! U 70-im je to bio nacin da drzava implicitno finansira trziste nekretninama jer je kupovala finansijske instrumente koji su bili vezani za nekretnine na sekundarnom trzistu. Sve su ovo stvari koje ljevicari veoma lako ignorisu, konstantno mlateci praznu slamu o Miltonu Fridmanu i zloj neoliberalnoj zavjeri da preuzme svjet. Veoma selektivno i neiskreno...ali sta ocekivati od ljudi koji su nam podarili takve bisere poput Staljina, Lenjina i naravno Tita.
Preporuke:
0
0
36 četvrtak, 21 januar 2010 05:37
Srboljub Savic
Clanak g. Katica je njegov doprinos strucnjaka
sirem krugu citalaca, koji ne moraju biti vrhunski
strucnjaci u ekonomiji. Kao i niz njegovih clanaka
i ovaj je pruzio osnovu za razumevanje zbivanja,
koje pogadjaju i nas.Nazalost, izgleda da clanke
g. Katica ne citaju ni nasi ministry, njihovi drzav
ni sekretari i savetnici (a placeni) a jos gore- ni
privrednici (pogotovo ne, “privatnici”).
G. Mijatovic je svojim "komentarom" otkrio svoju
strucnost i sta se krije ispod etikete institucije,
gde zaradjuje.
G. Darth Wader-ov pokusaj strucnog suprotsta-
ljanja, sam komentator je obezverdio etiketiranjem
clanka i pokusajem “deklasiranja” g. Katica.
U svakom slucaju, strucna rasprava nije na odmet,
pogotovo sto ni clanak ne pretenduje da nam au-
tora predstavi kao “svu pamet ovoga sveta”.
Etikete “Marksizam”, “komunizam” su se dobro
Prodavale u vreme euforije I medija koji su vero-
Vali da se tako najbolje dodvoruje I naplacuje.
Sto se tice SAD I svih, koje pominje g. Katic I drugi,ne sme se izgubiti iz vida, da se tamo dobro zna ko je stariji – “kokoska ili jaje”.
Vlada SAD je izvrsna vlast, gde se licnosti
biraju prema tome kako najbolje mogu da obave
zadatak (gde je I demagogija deo zadatka-marke-
tinga). Zato, nikoga ne treba da cudi “intervenci-
ja administracije u spasavanju banaka”.
Drugi institucionalni sloj za ekonomiju, su cuve-
ni Univerziteti i profesori, koji teorijama terba da pripreme, potkrepe, podrze, …strategije I akcije
krupnog kapitala (nema sumnje da je finasijski
capital, za sada vrhunac kapitalizma).
G. Katic s pravom, napominje da ce “neoliberalizam"
(ili izmenjenom “etiketom”) nastaviti da dela (zivi) [ kao i kapitalizam, odnosno ono sto je
stvarno ispod pojma-etikete].
Sa velikim zaljenjem, mozemo da vidimo kako danas, kao i pre, “vodeci” ljudi i institucije barataju opstim pojmovima (i etiketama), kao stvarnim struk-
turama i procesima. Njima g. Katic nije dovoljan (a oni smatraju, ni potreban).
S. Savic
Preporuke:
0
0
37 četvrtak, 21 januar 2010 07:45
Sidarta
Dragi Anakine,
Pred kraj zivota ces svoju "nesavrsenu" ideologiju(imperiju) videti kako ti "ubija sina" pa ces ipak progledati.Ili se Dzedaji nikada nece vratiti.Ja bih voleo...Ova Imperija je previse ljudi odnela sa sobom.
Kad pricate o tome kako je to upravo greska drzave (oko nekretnina i kredita),ja vas pitam:Ko u Americi od njenog nastanka kontrolise ekonomiju-bogati kapitalisti ili "drzava"?
Pri tome,ti sluzbenici te drzave "uopste" nemoraju da budu skolovani na ekskluzivnim(ponegde cak i sektaskim) univerzitetima tipa Jejl-na koje upravo deca bogatih i idu...Ili mislite da je moguce otici na pomenuti Jejl samo ako imate sve A u osnovnoj i srednjoj skoli?!?!
Tako dolazimo do jasnije slike od one mutne(..."DRZAVA reaguje"...)...
Bogati su drzava i obratno.
Preporuke:
0
0
38 četvrtak, 21 januar 2010 09:22
Jasna Simonovic
Ovaj tekst se zasniva dosta teorijskih podataka, a malo realnih događanja u praksi...
Lepo bi bilo kada bi se ekonomska kriza mogla pripisati samo nekom preovlađujućem sistemu ekonomskog ponašanja, ali svetski problem nastao je zbog nepoštovanjabilo kog ekonomskog sistema..Kradje i pljacke su razorile zdravo ekonomsko sistemsko tkivo i ne mogu se tek tako "zaboraviti"...Pa, evo, da "iskoristim" i nsajnoviji "apel" B. Obame da svaki peni mora da se vrati, pa da pozovem "prevrastnike" da se dozovu pameti...U tom smislu samo se u Vladi Srbije nalaze spiskovi "mojih" a time i "drzavnih" dužnika.....
Preporuke:
0
0
39 četvrtak, 21 januar 2010 11:50
Pavle/D
@ Darth Vader
Prvo samo uzgred o „Drugu Pavlu“. Fale argumenti - jeli? Sad, nakon sto znamo sta nas ceka posle komunizma, drug je moralno puno casnija oznaka nego duhovna prostitutka kapitala. Uostalom toliko nesrece i zlocina, koliko je prouzrokovao kapitalizam, komunizam nije nikada moga postici. Komunizam je bio ekonomski neefikasan, slazemo se, ale ne djavolski zao. To je kapitalizam. Ali o tome sa takvima kao ti ne vredi diskutovati.

Nisi se izvinio, sto si nas tvojim “statistikama” o navodnom rastu dohodaka i o nezaposlenosti bestidno obmanjivao - ili tvojim recnikom lagao.

I sad nas lazes o takozvanim drzavnim bankama koje su prisiljavali ljude da kupuju kuce. To vec davno nisu bile drzavne banke. A zbog cega Bush nije tim “drzavnim” bankama zabranio da ljudima "poklanaju" kredite. Vidis kakve logicke besmislice govoris. Ali cak i da je sve to bilo tacno, ne treba biti puno pametan, pa da lako utvrdi, kako jeftine kuce nisu mogle biti nikakav uzrok kriza. Kad izracunas sumu kredita koju su dobili kucegraditelji "na poklon" i nisu mogli isplacivati, ova suma je sitnica u poredjenu sa time sto je kapitalisticka drzava napumpala bankama. Pa zbog cega to sad? Samo u Nemackoj je injekcija vredna skoro pola bilijona eura. Koliko kuca se moze sagraditi, tacnije receno finansirati za taj novac. Ali u nemackoj nema takvih “poklonjenih” kuca. Tvoje neoliberalne dosetke o uzroku kriza su cista besmislica. Ali kad nema drugog - da, to je razumljivo. Goebbels je rakao: Lazite sto neuverljivije - brze ce vam poverovati.

Nastavak o tzv jeftinom novcu sledi
Preporuke:
0
0
40 četvrtak, 21 januar 2010 12:06
Pavle/D
@ Darth Vader

Buduci da sam u ekonomskoj teoriji kao kod kuce (ili cak i malo vise), nesto o finansijskoj politici FEDa.

Zbog cega se stampao novac? Iz sasvim jednostavnih razloga. Ako se robe proizvode, one se moraju i kupovati, jer ce proizvodnja stati. Ali ko ce tolke robe uopste kupovati?

Bogati koji vec sve imaju nece. A radnici, kojima decenijama nije rastao realni dohodak, premda je produktivnost rasla, nisu mogli. Dakle stampajmo novac, da se kapitalizam ne sruci i kireditirajmo sve i svasta - sto nam padne napamet (recimo rat zvezda / Reagan).

Tako se dobilo vise godina na vremenu, ali kapitalizam, kakav ga zahtevaju neolbierali - taj iz 19. veka - nije sposoban da postoji bez periodicnih kriza. Stampanje novca mu je produzilo zivot samo za izvesno vreme. Ujesen 2008 je prispeo racun: sistem je kolabirao.

I sad nesto o komunizmu. Da, kao sto rekoh, tu se slazemo, da komunizam nije ekonommski efikasan. Kod njega nema kriza ali je nesposoban povecavati produktivnost. Te je propao. Ali zbog cega je uopste nastao?

Komunizam kao i fasizam je nastao, jer je kapitalizam (bez drzave) nesposoban da funktionise bez ciklicnih kriza. On stalno proizvodi krize, kada velika vecina gradjana sve gubi sta ima i najnizi slojevi pocnu gladovati. Tako su ljudi iz ocajanja trazili druga resenja, komunizam i fasizam, koja nisu bila bolja od kapitalizma.

Sta nas dakle u narednim gorinama ceka? Po svemu sudeci nove ekstremisticke ideologije, ako se kriza kapitalizma produzi - na sta sve nagovestava.
Preporuke:
0
0
41 četvrtak, 21 januar 2010 15:40
stojan nenadović
Rekao sam Vam i opet ponavljam. Ponuda mora biti veća pd tražje. Višak ponude nad tražnjom realizuje se (prodaje) nekreditnim novcem koji se daje kao poklon. Razmišljajte o tome. Ravnoteža je nemoguća. Neće biti inflacije, ni deflacije, ni ekonomske krize. Ako se potreban novac daje kao poklon.
Preporuke:
0
0
42 četvrtak, 21 januar 2010 18:16
Nikola Turajlić
Autor u ovom tekstu, koji se može nazvati i kratkom studijom, označuje neoliberalizam kao uzrok (korene) globalne ekonomske krize, razobličava njegovu teoretsku neutemeljenost i prognozira njegov dalji razvoj.
S autorom se ne slažem, da je neoliberalizam osnovni uzrok SEK-e, već samo njen katalizator i akcelerator, time što je stvorio globalizaciju i uzrokovao svetsku finansijsku krizu i počinio druge manje važne grehe.
Osnovni uzrok SEK-e je anticipirao stari dobri Karl sa strukturnom greškom kapitalizma, koja se sastoji u nemogućnosti neograničenog održavanja ravnoteže izmedju proizvodnje i potrošnje. Ova ravnoteža je održavana kreditima do momenta nastupanja sveopšte prezaduženosti (država, firmi i stanovništva) i rodjenja SEK-e. Pozivam autora da (sada kada je prešao Rubikon i odbacio kožu političke korektnosti) prizna ove činjenice jer ih je (uveren sam) svestan.
Analiza neolibalne teorije i efekata njene primene je besprekorna, pa istoj nema što dodati ili odbiti.
Autor me je iznenadio sa svojim neoborivim zaključkom o neuništivosti neoliberalizma, jer nisam do sada uopšte ni pomišljao o njegovoj daljoj sudbini.
Dozvolit ću si pokušati čitaocima (koji nisu u ekonomskoj sferi kod kuće), slikovito prikazati suštinu neoliberalizma i njegovih posledica.
Ovo možemo uporediti sa gradjevinom koja je decenijama gradjena na temeljima bezobzirne i neograničene pohlepe. Po okončanju "gradjevinskih" radova (u kojima su učestvovale korumpirane vlasti, mediji, naučnici i ostala elita) dobili smo blistavu zgradu, s kojom su svi bili fascinirani, dok se nije ista počela urušavati pod teretom globalne finansijske krize, a potom i SEK-e.
Sada se digla sveopšta halabuka na investitore i izvodjače zbog nesolidne gradnje, ali će ovi nistu podupreti i sprečiti rušenje, do verovatnog potresa.
Preporuke:
0
0
43 četvrtak, 21 januar 2010 20:19
Darth Vader
Za Druga Pavla,

"Sad, nakon sto znamo sta nas ceka posle komunizma, drug je moralno puno casnija oznaka nego duhovna prostitutka kapitala. Uostalom toliko nesrece i zlocina, koliko je prouzrokovao kapitalizam, komunizam nije nikada moga postici. Komunizam je bio ekonomski neefikasan, slazemo se, ale ne djavolski zao. To je kapitalizam. Ali o tome sa takvima kao ti ne vredi diskutovati."

-Bojim se da se desetine miliona izgladnjelih na smrt u Sovjetskom Savezu i Kini ne bi slozili sa ovom konstatacijom. Kad mi nadjete primjer gdje je kapitalizam doveo do toliko patnje i smrti vratite se. Naprotiv, danas prosjecan Kinez i prosjecan Rus i pored siromastva idu kuci punog stomaka. Sto se tice prostituisanja...ne znam jesul' se zene sa Zapada prodavale Istoku ili obratno...toliko o moralnoj vrjednosti komunizma. Kad god vidite Ruskinje kako se prodavaju za obecanje normalnog zivota znajte da je to rezultat komunizma.
Preporuke:
0
0
44 četvrtak, 21 januar 2010 20:24
Darth Vader
"I sad nas lazes o takozvanim drzavnim bankama koje su prisiljavali ljude da kupuju kuce. To vec davno nisu bile drzavne banke. A zbog cega Bush nije tim “drzavnim” bankama zabranio da ljudima "poklanaju" kredite. Vidis kakve logicke besmislice govoris. Ali cak i da je sve to bilo tacno, ne treba biti puno pametan, pa da lako utvrdi, kako jeftine kuce nisu mogle biti nikakav uzrok kriza. Kad izracunas sumu kredita koju su dobili kucegraditelji "na poklon" i nisu mogli isplacivati, ova suma je sitnica u poredjenu sa time sto je kapitalisticka drzava napumpala bankama."

-Zato sto im je mandat bio da daju takve kredite...te institucije su imale drzavni mandat i USLOV za drzavne garancije, da kreditiraju siromasne koji ne mogu da plate svoje kuce.

-Niko ni ne kaze da su jeftine kuce dovele do toga...Kuce su bile skupe (znate...balon?) i skuplje od njihove stvarne vrjednosti. Kad je ta vrjednost vracena na stvarni nivo morala se vratiti i vrjednost finansijskih instrumenata koji su bili garantovani kreditima za te kuce, a koje su banke posjedovale. Bankarski sistem je dozivio kolaps zbog pada vrjednosti kuca koje su dovele do pada vrjednosti finansijskih instrumenata. Problem je bio u tome sto se vrjednost bankarskog duga nije mogla korigovati sto je dovelo do nelikvidnosti, jer su banke veoma brzo dosle u situaciju dgej posjeduju daleko manje nego sto duguju.

-Kao sto je Gospodin Katic vec objasnio, drzava nije imala drugog izlaza osim da poveca kolicinu novca...ili bi vi radje da se ponovi deflacija iz Velike Depresije? Problem nije toliko u velicini "poklona" vec u cinjenici da niko ne zna koji instrumenti su garantovani tim losim kreditima, sto je dovelo do panike i smanjenja vrijednosti svih instrumenata. Ako znam da ima sansa od 0.1 da je ovaj instrument los i ne vrijedi nista onda je njegova nova vrijednost 0.9 od stare vrijednosti.
Preporuke:
0
0
45 četvrtak, 21 januar 2010 20:34
Darth Vader
"Zbog cega se stampao novac? Iz sasvim jednostavnih razloga. Ako se robe proizvode, one se moraju i kupovati, jer ce proizvodnja stati. Ali ko ce tolke robe uopste kupovati?

Bogati koji vec sve imaju nece. A radnici, kojima decenijama nije rastao realni dohodak, premda je produktivnost rasla, nisu mogli. Dakle stampajmo novac, da se kapitalizam ne sruci i kireditirajmo sve i svasta - sto nam padne napamet (recimo rat zvezda / Reagan)."

-Znaci Grinspan je 2001-2002 finansirao Reganov Rat Zvijezda??? Nije ni vama lako, druze Pavle!!!

"Tako se dobilo vise godina na vremenu, ali kapitalizam, kakav ga zahtevaju neolbierali - taj iz 19. veka - nije sposoban da postoji bez periodicnih kriza. Stampanje novca mu je produzilo zivot samo za izvesno vreme. Ujesen 2008 je prispeo racun: sistem je kolabirao."

Pa nije bas...To je bila kejnizajsnak monetarna politika...Fridman je zagovarao politiku koja bi bila zasnovana na pravilima a ne diskreciji da se mjenja kolicina novca kad se hoce.

"Komunizam kao i fasizam je nastao, jer je kapitalizam (bez drzave) nesposoban da funktionise bez ciklicnih kriza."

Naravno da kapitalizam ne moze da postoji bez drzave...Ja ovde ne zagovaram anarhiju vec slobodno trziste koje se zasniva na principima klasicnih liberala. Drzava je tu da odrzava vladavinu zakona i odrzava sigurnost od bilo kakve prijetnje iz vana. Moze jos dosta toga da radi, medjutim mjesati se u ekonomske transakcije raznim subvencijama, zabranama, visokim porezima, egalitaristickim politikama pre-raspodjele bogatstva itd. je u ogromnoj vecini slucajeva stetno.
Preporuke:
0
0
46 četvrtak, 21 januar 2010 21:45
Misa
@ Nikola Turajlic

Ja vec odavno tvrdim da je Marks u pravu da je kapitaklizam autodestruktiva i samim tim mora propasti.
Postoji jos jedan proces koji niko ne navodi, a mislim da je veoma bitan, a to je pad nataliteta u bogatim drzavama. Cela evropa i Japan imaju negativan prirastaj, a i amerika je na tom putu, kako siriti trziste, ako broj stanovnika opada, tu nema sirenja samo preraspodele. Uzmi Srbiju kao primer svake godine 30.000 potrosaca manje plus veliko osiromasenje i pad kupovne moci vecine stanovnika, kako ulagati u takvu drzavu i kome prodavati?
Preporuke:
0
0
47 četvrtak, 21 januar 2010 21:47
Vladimir Dž
Gosp. Katiću – Vaš tekst je dobar ali ima stvari oko kojih se ipak neslažem. Vi kažete u komentaru da su države morale da intervenišu. Pa dokle će to da rade (sad već gledajući iz istorijske perspektive) i da samo spašavaju bankare. Ako pogledate monetarnu istoriju videćete gomilu kriza koje su uvek završavale povoljno za bankare i ogromnim transferom bogatstva iz ruku običnih ljudi u njihove. Ni ova nije ništa različta. Moje mišljenje, kao i velikog dela nezavisnih ekonomista i anti-globalista, je da je trebalo pustiti da ceo sistem padne. Samo u takvoj teškoj situaciji bi se narod širom sveta probudio i shvatio da smo svi robovi njihovih prevara. Ovako su samo prolongirali neizbežni kolaps i učinili da udar bude još veći i dramatičniji. Nepostoji nikakav matematički model koji bi im pomogao da se dug koji ekpsoncijalno raste vrati. Ponajmanje dolivanjemn novog duga na stari a da niste ništa uradili da popravite proizvodni sektor, čak šta više su ga još više urušili. Sami znate da je Fractional Reserve System (bankarstvo sa delimičnom rezervom) u biti Ponzijeva Shema i da je njen reset jedino moguć uz pomoć hiperinflacije ili pak globalnog rata. Nema druge. Neznam zašto želite da im se pomogne, osim što možda imate nadu da kolaps može da se odgodi nakon vašeg života ili pak duboko verujete u sistem pa po starom socijalističkom običaju treba pomoć šire društvene zajednice. Ovako smo dovedeni da nas dave ko zmija žabu godinama pa i decenijama. Njihovog oporavka nema, sami znate da na leto sledi novi talas udara opet iz hipotekarnog sektora, porast potrebnih novih radnih mesta nikad neće ostvariti, outsourcing se ubrzava, dramatično povećavaju Vlade samim time i dug, nove kontigente vojnika spremaju...Bolje je bilo da su pali, sledio bi mučan ali zato brz oporavak. Ovako imaćemo depresiju koja će trajati decenijama i verovatno će završiti globalnim ratom.
Vader – Samo da znaš da su sve vidove kolektivizma osnovali i finansirali globalisti. Te koje ti simpatišeš.
Preporuke:
0
0
48 četvrtak, 21 januar 2010 23:36
Vladmir Dž
Malu digresiju molim. Veoma je intersantna i tiče se osobe koju mnogi ovde spominju – Karl Marx. Za sve ljubitelje i protivnike Marx-a daću vam jedan podatak kako je Marx gledao na nas Srbe. Ovo je isečak iz jednog globalističkog i anti-ruskog filma: The Soviet Story (Sovjetska Priča). Sponzori filma (Evropski Parlament) cinično i otvoreno govore koji je bio cilj kolektivizma, naravno izostavili su da kažu da su i oni i svi ostali kolektivizmi sponzorisani iz iste kuhinje. Govori Prof George Watson of Cambridge University. Prevešću prvih 2 minuta. (http://www.youtube.com/watch?v=40GT0AuGHEI; The Soviet Story - Marx, Engels, Shaw part)


“Mislim da mali broj ljudi zna da su samo socijalisti javno zastupali genocid u 19 i 20 veku. To je malo poznata činjenica. Ovo šokira ljude kad im to spomenem, držao sam predavanja o tome ovde i na drugima univerzitetima, ovo je uvek šokiralo ljude.

Prvi put se spominje Januara 1848 godine, u Marx-ovom časopisu Neue Rheinische Zeitung. Engels piše o klasnim borbama marksističkim jezikom. Govori o tome, kad dođe do socijalističke revolucije, kad izbiju klasne borbe, postojaće primitivne zajednice u Evropi koje će biti dve generacije (stepena) u zaostatku. One još nisu ni kapitalističke. Imao je na umu Baskijce, Bretonce, Škotske Gorštake i na Srbe. Zvao ih je „rasni otpad” – Völkerabfälle. Rasni Otpad. Oni su se morali uništiti, jer kad ste dve etape iza u istorijskoj borbi, nemoguće ih je uzdići do tačke kad ste revolucionarni.

Govorio je tome kako su vulgarni i prljavi Slovenski narodi. Naprimer, on misli da Poljska uopšte nema smisla da postoji.

Klase i rase koje su slabe da se nauče novim uslovima života, moraju da odumru. One moraju da izčeznu u revolucionarnom holokaustu – Karl Marx.“

Da li smo mi i dalje 2 etape iza kad je u pitanje globalistički projekat zvani EU?
Preporuke:
0
0
49 petak, 22 januar 2010 00:10
Nikola Turajlić
@ Boško Mijatović
Pre nego odgovorim na komentar, a radi razumevanja, neupućenim čitaocima ću objasniti tko je komentator.
Mijatović je direktorom Ekonomskih studija u Centru za liberalno demokratske studije (CLDS) i pripada "udarnoj" trojci neoliberalnih teoretičara (uz Popovićevu i Begovića), koji su pored neoliberalne propagande (medju ostalim i kao kolumnisti u Politici) doprineli kreiranju bezumničke ekspertske ekonomske politike srpskih vlada.
Ovim neoliberalnim prvoborcima "kost u grlu" je Katić, koji analitičkim tekstovima "rastura" ekonomsku politiku postoktobarskih vlada, a posebno u kolumnama objavljenim u njihovom "kućnom" listu Politici. Njihove reakcije se ne svode na argumentovano osporavanje stavova, već na jadne pokušaje diskvalifikacije neistomišljenika, kao neznalice, sa kojim se nema što polemizirati.
Mislim da je ovim objašnjena "burna reakcija" Mijatovića, da zbog neznanja Katića pokazanog u prvoj rečenici, on to ne čita dalje.
Katić je u toj prvoj rečenici izrekao da je sadašnja SEK-a verovatno najveća koju je svet video, kako po geografskom obuhvatu tako i po dubini.
Ja mu prigovoram da je neprimeren izraz "verovatno", već da je odgovarajući "sigurno" i da je izostavio bitan izraz "kao i trajanju".
Statistički podaci o padu BDP (na koje se poziva Mijatović) ne pokazuju stvarno stanje (statistika je tačan zbir nerealnih podataka), jer se vrednost obračunava u cenama iz 2007 godine (kada su ove za većinu proizvoda skočile do neba). Srpski poljoprivrednici plaču da su cene pale za 40% u dinarima prema prologodišnjim, a statističari govore o rastu BDP u poljoprivredi za 2%. Volio bih saznati koliki je to rast izražen u EUR-ima.
Treba navesti i to da su u prošloj godini CLDS-ovci okolišali oko ekonomskih tema kao kiša oko Kragujevca.
Okladio bih se da je Mijatović (koji iz potaje prati Katića) pročitao u celosti tekst i da je "okuražen" zaključkom o neuništivosti neoliberalizma "kao junak" proglasio ovog za neznalicu.
Preporuke:
0
0
50 petak, 22 januar 2010 00:31
Sidarta
Jos nesto,mnogo to miluje usi:"Komunizam se urusio sam od sebe.."
a onih nekoliko stotina miliona ljudi koji su bili protiv njega nisu imali nikakav uticaj na to?
One silne obavestajne sluzbe?
Hocete da mi kazete da je Gorbacov bio ruski covek?
Ma dajte molim vas...
Mislim da je stvar mnogo dublja od "komunisti jedu decu" argumenata...znate,ako je argument da su Ruskinje kurve zbog komunizma a ne zbog situacije koju su stvorili zapadni kapitalisti unistavajuci im sve sto su imali od privrede,onda ja mogu reci da je kapitalizam kriv sto jedino u Americi na svakih mesec,dva nekome "pukne film" pa pobije par djaka(obicno svojih drugova iz skole) u sred skole.
Sto ne mora da bude ali moze da bude tacno.
Uostalom ako je vama liberalizam dobar,a svu onu moralnu deponiju koju stvara smatrate "normalnim" ili pozeljnim,onda mi ovde imamo problem percepcije nekih temelja civilizacije.
Jer,valjda je pohlepa greh u ovoj civilizaciji.Ili je bar bila do pojave ovih i ovakvih ideja
Preporuke:
0
0
51 petak, 22 januar 2010 00:34
Misa
Mozda i Ajnstrajn nije voleo Srbe, ali to ne znaci da teorija relativiteta ne vazi i u Srbiji.

Engels je vec druga prica, strucnjak za sve i skoro u svemu je pogresio. Recenica gde Marx poziva na Holkaust jednostavno nije tacna, gde je to objavljeno?
Preporuke:
0
0
52 petak, 22 januar 2010 00:46
Nikola Turajlić
@ Misa
Moram priznati da si me okuražio da priznam da sam marksista, ali samo zbog korištenja njegove dialektičke metode i analize kapitalizma.
Medjutim komunizam (socijalizam) je propao (kao što će biti i s kapitalizmom), zbog ljudske pohlepe i njegova reanimacija nije moguća, po urušavanju kapitalizma.
Tvoja tvrdnja da je negativni natalitet u razvijenim zapadnim zemljama uzrok pada potrošnje je teoretski ispravna, ali s praktične strane ne stoji.
U vreme tehnološkog progresa pozitivni natalitet ne stvara radnike i potrošače, već nezaposlene, koji mogu postati potrošači samo kao kriminalci.
U modernom društvu ljudski vek se produžava (ljudi žive kao gavrani) pa penzioneri postaju veliki teret.
Optimalno rešenje bi bilo, sa stanovišta neoliberalne teorije, penzionere eutanazirati ili umoriti gladju kao u Srbiji.
Preporuke:
0
0
53 petak, 22 januar 2010 01:21
Misa
@ Nikola Turajlic

Zaboravili ste i TV zvezdu Prokopijevica.
Preporuke:
0
0
54 petak, 22 januar 2010 01:38
Nikola Turajlić
@ Miša
Boriš se kao lav za čast našeg mentora Karla (Čojić ti nije ravan). Argumentacija ti je neoboriva, a pokazuješ već i samouverenost koja ti je nedostajala. Imam osećaj, da ćeš za nekoliko meseci, kao moj učenik, preuzeti moju ulogu na NSPM, a mene poslati u zapećak da se odmaram.

@ Sidarta
Broj nas marksista se povećava (geometrijskom progresijom) i neka nas se čuvaju.

@ Vladimir Dž
Ne mogu se izjasniti o tvojim tvrdnjama, jer o tome do sada nisam čitao, pa ne isključujem da si u pravu.
Primetio bih samo da se interpretaciji historijskih dogadjanja od strane modernih zapadnih naučnika ne bi trebalo preterano verovati, jer se u velikom broju slučajeva radi o jadnoj propagandi.
Medjutim što se ti obračunavaš s Karlom, koji ovde nema kvalifikovane branioce, kada imaš u Srbiji stotine drugosrbijanaca koji tvrde da su Srbi obična gamad, koju treba zgaziti, pa ti predlažem da s njima povedeš rat.
No šalu na stranu, Marksovo učenje je neoborivo, a što je iz njega proizašlo je drugo pitanje. Postoji izreka da je put do pakla posut dobrim namerama (idejama).
Preporuke:
0
0
55 petak, 22 januar 2010 02:17
Petrovic
@ Darth Vader; ne znam na osnovu cega tvrdite sledece:
1. Glavni krivac za poslednji housing bubble je drzava jer je terala bankare da daju ljudima kredite koje ne mogu da otplate; Da li znate o kojoj vrednosti se radi? koliko je bilo trziste subprime u USA? izvor?
2. da li znate koliko je bilo trziste hartija od vrednosti koje su se izdavale na osnovu subprime mortgages?
3. Zasto bi americka drzava (moja sadasnja zemlja) gurala i sebe i svoj narod u to? Koji su bili motivi? da nisu mozda neoliberalna ubedjenja?
4. Na osnovu cega tvrdite da je Greenspan Keynzijanac? Koliko je poznato on i njegova klika tzv "old boys club" su do poslednjeg zagovarali deregulaciju finansijskih trzista
5. Ne pominjete derivate kao vazni zamajac poslednje krize; da li vam je uopste poznato sta je trziste finansijskih derivata? na primer interest rate swaps; reci cu vam za jedan takav ugovor koji je zakljucila jedna opstina u Pensilvaniji sa jednom brokerskom kucom u NY; oni su se kladili da ce interesene stope da idu gore u kom slucaju njihov ugovor im obezbedjuje profit, u to su ulozili pare svojih poreskih obveznika; desilo se suprotno ko je
uzeo u ovom slucaju 6 miliona? bankarska kuca; ovo je stetan ugovor; bilo ih je na desetine hiljada a exposure u derivatima sadasnjih igraca na ovom trzistu se meri desetinama triliona dolara ...danas 21.01 2010;
6. Tvrdite da su troskovi medicare opterecenje za budzet; a koliki su troskovi vojnog kompleksa i ratova koje je vodio Bush i koje je nasledio Obama? da li znate?
Ne svidja mi se vas komentar na Srbi ne mogu da razdvoje istorijske dogadjaje devedesetih od ekonomske efikasnosti? na stranu vredjanje; gledate ocima kapitaliste iz onoga sto danas zovemo new guilded age; ali vas komentar o Srbima nije akademski naprotiv; a mi smo Srbi narod izuzetno milostiv prema svima .... U mojim ocima vi ste port parol bogatih, mozda ste u pravu ali samo gledano ocima krupnog kapitala i njihovih interesa da prevare, ukradu; maximizacija profita;
Preporuke:
0
0
56 petak, 22 januar 2010 03:14
angelina
Profesor Dzordz Votson svakako nije u pravu kada citirajuci Marksa navodi Holokaust, ali sto se tice Marksovih nazora sasvim je u pravu. Da ne prepricavam, dosta sam davno citala, a kao sto vidimo i profesori imaju sklonost da ideologijom boje cinjenice, radije bih vas uputila na izvor na srpskom jeziku. Kako mi taj broj Kulturnog radnika (casopisa Sveza kulturno-prosvetnih zajednica Hrvatske, urednik Rade Kalanj) nije pri ruci, sigurna sam da je rec o broju 4, najverovatnije za 1984. godinu. Nadam se da ima mojih ispisnika, pa ce se setiti da me isprave ukoliko je to godina pre, ili godina posle. Proverila sam u katalogu NBS, imaju godista koja su u pitanju, a broj signature je 1047/p.

Ukratko, rec je o tekstovima uslovno nazvanim „O nacionalnom pitanju“. Nekoliko godina ranije, cini mi se 1977, Arif Tanovic je objavio zbornik Marksovih radova na tu temu, u Sarajevu. Medjutim, tekst o kome govori prof. Votson nije usao u hrestomatiju. Ispravku je napravio Rade Kalanj, objavivsi ovaj tekst koji je tih godina izazvao buru kako medju nomenkalturom, tako i u siroj javnosti. Moglo bi se reci da uz niz drugih, egzaknijih okolnosti, objavljivanje tog teksta predstavlja jednu od prekretnica u preispitivanju dogme. Svakako vredi pogledati i periodiku iz tog vremena, veliki broj imena koje danas vidimo u intelektualnoj javnosti oglasio se tada, ne verujem da se danas ponose svojim radom. Vredi pogledati i dnevnu stampu, ako ni zbog cega drugog, a ono da danasnje perjanice demokratije upoznamo jos u jednom svetlu.

Bilo bi mi draze da ima vise karaktera, ali, da li je moguce da se sav razgovor povodom temeljnog teksta g. Katica moze svesti na raspravu o liku i njegovom odrazu u ogledalu? Da li je moguce da se ovaj izvanredan i provokativan tekst ne moze da kresne neku varnicu vise od suceljavanja dve, kako zivimo/smo proziveli, neuspesne ideologije?
Preporuke:
0
0
57 petak, 22 januar 2010 14:36
stojan nenadović
Ponavljam ponovo. Ponuda mora biti veća od tražnje. Višak ponude nad tražnjom realizuje se, tj. kupuje emisijom nekreditnog novca koji se daje kao poklon. Tog novca nema. Sve je kredit. I zato je tako kako jeste. Novac kao poklon promeniće istoriju sveta. Ljudi neće više biti samo gramzivi i pohlepn. Biće humani i plemeniti. Zato što više neće biti borbe za novac. jer će biti dovoljno novca u opticaju. Kod nas je nastala kriza, kad je kod nas nestala trećina novca iz opticaja. Novca nema dovoljno, ni za proizvođače, ni za potrošače. Dakle, za sve. Dobro nismo počeli da jedemo jedni druge. A Vi pričate neke svoje priče. Svi ste vi u nečemu u pravu, ali sve to predstavlja manje važnu stvar. Najvažnija stvar je ono što Vam ja kažem. Bilo ko od Vas da dođe na vlast ne može uraditi ništa bolje od ovih koji su sada na vlasti. Prvo mora uzeti nekreditni novac, ako misli da se nešto promeni.
Preporuke:
0
0
58 petak, 22 januar 2010 14:37
Nebojša Katić
Da li je danas na sceni kenzijanska politika?

Da bi ekonomska politika mogla dobiti atribut kenzijanske, nije dovoljno da država interveniše. Logika kenzijanizma je da podiže tražnju direktno, a ne indirektno kroz rast novčane mase. Potrebno je da država budžetska sredstva usmerava DIREKTNO u projekte, najčešće infrastrukturne, a ne da ih daje bankama. To je osnovna linija razgraničenja između kenzijanske i neoklasične ekonomije. O ovom baznom principu se ne može polemisati. Japanski model borbe sa recesijom tokom devedesetih je kenzijanski i država je kroz ogromne projekte javnih radova pokušala da se sa recesijom izbori.

Način na koji SAD danas intervenišu je klasičan fridmanovski model. Da je Kejns živ, ne bi mu promaklo da novac koji država danas daje bankama ponovo završava u špekulativnim operacijama svih vrsta (zlato je najzanimljiviji primer), a da je efekat za privredu još uvek mali.
Preporuke:
0
0
59 petak, 22 januar 2010 15:02
Nebojša Katić
Da li su koreni krize u neoliberalnom modelu ili su bliže Marksovoj analizi?

Držim da je Marksova analiza, iako nije savršena, i dalje aktuelna, i da je najbolja analiza logike kapitalističkog sistema. To možda i više govori o niskom kvalitetu političke ekonomije danas i juče, no što govori o samoj Marksovoj analizi.

Sa problemima koje je Marks sjajno identifikovao, kapitalizam je naučio da se nosi u periodu socijaldemokratskih država, i kroz model države blagostanja. Koreni današnje krize, njene karaktetike, manifestacije i dubina, mislim da su od neoliberalne vrste. Razumni, prećutni sporazum kapitala i radne snage je nerazumno narušen, i svet je, bojim se, ušao u period opasne globalne nestabilnosti. To svakako nije jedini uzrok nestabilnosti, ali jeste jedan od najvažnijih ingredijenata i to ide na raboš neoliberala.

Nisam imao dovoljno vremena da stilizujem svoje komentare i izvinjavam se ako nekome oni zazavuče kao nadobudno arbitriranje u polemici.Zaista nisam pisao sa tom namerom. Još jednom hvala svima za interesantnu raspravu.
Preporuke:
0
0
60 petak, 22 januar 2010 15:35
Vladimir Dž
@Misa – Tako je, u pravu ste. Namerno sam ostavio sve opcije otvorene, ne potvrđujući istinitost iskaza. Reč Holokaust je termin novijeg datuma, pojavljuje se tokom II svetskog rata. Ostaje pitanje zašto su globalisti sve ovo izmislili, stime da su i nas spomenuli. Nego da se vratim na Marx-a i njegovom delu.

Marx je shvatio suštinu i moć novca. U “Ekonomski-Filozofski rukopisi“ iz 1844 godine u delu pod nazivom „Moć Novca”, on je napisao (sve dalje je moj prevod):

“Ako je novac okov (spona) koji me vezuje za život, koji me vezuje za društvo, povezuje sa prirodom i ostalim ljudima, zar novac nije okov svih okova? Zar nije on taj koji može da raskine i poveže sve veze? Iz svega, zar nije on takođe i univerzalno sredstvo koje radvaja? Novac je taj koji stvarno razdvaja ali isto tako je i vezivno sredstvo.

U Kapitalu (III deo, V odeljak) je napisao ko je zapravo pravi nosioc ultimativne moći.

"Kreditni sistem koji ima svoj temelj u navodno nacionalnim bankama i velikim bankama i lihvarima koji ih okružuju, predstavlja ogromnu centralizaciju i daje ovoj klasi parazita neverovatnu moć ne samo da periodično desetkuju industrijske kapitaliste već i da se sami mešaju u stvarnoj proizvodnji na najpogubniji način – a ova družina ništa nezna o proizvodnji i nemaju ništa zajedničkog snjom."

Zato je u Komunističkom Manifestu, 1848 godina, predložio 10 mera koje proleterijat treba da sprovede kad preuzme vlast. Osim centralizacije celokupne proizvodnje, on je u tački 5 predložio

“centralizovati kreditni sistem u državnim bankama, posredstvom nacionalne banke i državnog kapitala i dati im eksluzivni monopol”

Istu ovu recepturu su revolucionari implementirali u svoj kolektivistički Matrix koji je bio u potpunosti kontrolisan od svog najvećeg neprijatelja putem stalne kreditne linije. U kongresnoj arhihivi SAD-a, zabeležen je govor koji dosta otkriva: Kongresman Louis T. McFadden, Predsednik Komiteta za Bankarstvo i Monetarni sistem tokom 20 i 30-ih. I deo
Preporuke:
0
0
61 petak, 22 januar 2010 15:38
Vladimir Dž
II deo "Na kurs Ruske istorije u velikoj meri su uticale operacije medjunarodnih bankara. Sovjetskoj Vladi su date pare od strane Ministarstva Finansije iz Federalnih Rezervi. Pare su išle preko Chase Banke. Engleska je pozajmila pare od Saveznih Rezervi te ih pozajmila Sovjetskoj Vladi sa mnogo većom kamatom. Dnjeparska Brana je sagradjena od para koje su nezakonito uzete od Ministarstva Finansije preko nečasnih i korumpiranih Saveznih Rezervi"

Kolektivistički ekpseriment zvani Komunizam, održavan od strane finansijske elite zapada najbolje tumači istraživač Gary Allen:

"Ako neko razume da Socijalizam nije program podele društvenog bogatstva, već je u stvarnosti metoda grupisanja i kontrole moći, onda ovaj očigledni paradoks da super-bogati ljudi promovišu Socijalizam nije uopšte paradoks. Ustvari ovo je sasvim logično, čak šta više ovo je savršeno orudje za megalomane koji traže moć. Komunizam, ili još tačnije Socijalizam, nije pokret ugnjetavanih masa već ekonomske elite".

W. Cleon Skowsen je to ovako napisao u svojoj knjizi iz 1970 godine - Ogoljeni Kapitalista:

"Moć iz bilo kog izvora uvek teži da stvori dodatnu moć. Neminovno je bilo da će super-bogati jednog dana hteti da kontrolišu ne samo svoje bogatstvo već i celog sveta. Da bi postigli ovo, oni su hranili ambicije političkih zaverinika željnih moći koji su bili odani ideji da zbace sve postojeće Vlade i da ustanove globalnu diktaturu."

Globalna diktatura nije do sada uspostavljena iz vrlo prostog razloga što se sovjetski tip nije pokazao kao stabilna forma apsolutne vlasti, te su je sponzori počeli polako gasiti sužavanjem novih kreditnih linija. Stime da su ipak ostavili Kinu. David Rockefeller:

“Kina je vrlo važan eksperiment”

Postavlja se onda suštinsko pitanje: da li stratezi koji razvijaju jedinstveno globalno carstvo, neznaju da seku granu na kojoj sede prebacivanjem celokupnih industrijskih kapaciteta u zemlju koja je navodno ekonomski suverena? Možda ovo sve i ima smisla?
Preporuke:
0
0
62 petak, 22 januar 2010 16:17
Petrovic
Gospodine Katicu, moram da dodam jos jedan komentar na vas tekst. Zbog brzine nisam te komentare korigovala da budu jasniji; Mislim da treba jos raditi na vasem tekstu pogotovu skupljati podatke vezane za posledice politike neoliberalizma u Americi koje su naravno mnogo drugacije od posledica primena neoliberalizma u nekim malim zemljama istocne Evrope koje se ni na koji nacin ne mogu porediti sa velikim I razvijenim ekonomija mada se ta nemoguca poredjenja stalno vrse. Kazete: Umesto racionalnih i odgovornih tržišnih učesnika, sistem je otkrio neodgovorne kreditore i milione neodgovornih i naivnih dužnika: Sistem NIJE otkrio neodgovorne kreditore, monetarna i fiskalna politika znaci sprega izmedju drzave I interesa krupnih igraca pre svega u finansijskom sektoru su stvorile uslove da se zaduzuje bez kontrole. politika jeftinog novca i povecanog limita za zaduzivanje su omogucili besmisleno zaduzivanje ne samo za kredite za kuce, vec tzv “home equity loans” zaduzivanje za mnoge druge potrebe.; Neoliberalna mantra jeftin novac I neograniceno zaduzivanjeI brza zarada na kreditnim troskovima uz neodgovornost kod kreditora su stimulisali model zaduzivanja van realnosti (kreditori se ne bave time da li ce krediti biti otplaceni jer su krediti dalje bili upakovani u hartije od vrednosti i prodavani investitorima). Neoliberalizam je ucenje za bogate i velike I u prvo vreme daje neke rezultate ali na dugi rok moze da dovede drzavu do ogromnog javnog duga uz more nezaposlenosti I socijalnih problema sto je danas slucaj u SAD, Britaniji i svuda gde se primenjuje. SAD su bogata imperija koja ce moci da se transformise shodno uslovima u svetu I kod kuce; mada moramo reci da I danas mnogo Amerikanaca ne shvata sta se u stvari desilo kao sto ne zna sta se dogadja u velikom delu sveta jer zive u relativnoj informaticnoj izolacijii I ljute se na predsednika Obamu sto nije resio “krizu” u prvoj godini svog mandata; Mislim da treba da preradite deo gde govorite o krizi u SAD.
Preporuke:
0
0
63 petak, 22 januar 2010 17:44
Petrovic
takodje da dodamo za Gospodina Katica, Obama iz ucinjenog cini napore da ispravi greske prethodnih administracija jer nema kud a i on kao pravnik koji se najvise bavio problemima siromasnih do ulaska u politiku najvise zavisi od njegovih savetnika za pitanja makro ekonomske politike; medjutim javnost sve vise raspravlja o problemima izmedju Vol Strita i nas obicnih ljudi tj Main Streeta; Obamu sve vise savetuje Paul Valker a sve manje neoliberali; ako se neoliberali potisnu dovoljno ima neke sanse za ozbiljne promene koje su vise iznudjene strasnom krizom nego sto su rezultat ozbiljnih strateskih prilagodjavanja; NIko ne voli visoku nezaposlenost kod sebe jer to znaci gubitak izbora i moci sto se i dogodilo 2008-e vecina Amerike nije verovala da su ovakve promene moguce; Nezavisno novinarstvo odlicno zna sta se desilo i sada se gura bankarska reforma ali ta reforma mora biti objasnjena na najsirim osnovama jer u protivnom opet ce biti povratak na staro sto je lose resenje za vecinu dok je naravno bogatima odlicno. Juce se cuo jedan komentar na uglednom pbs-u da Kina mora da napusti svoju politiku depresirane valute i da se ponasa odgovorno na svetskoj sceni; Kine treba da se cuvaju i mali i veliki; oni forsiraju politiku koja ce im doneti moc na svetskoj sceni i gde je njihovo glavno oruzje jeftina radna snaga; onda je za ocekivati da ce se svet udruzivati u neke nove globlane oblike na drugoj strani da bi se stitio od Kine jer mora stititi zaposlenost u svojim zemljama.Stoga cemo u SAD mnogo slusati o novim radnim mestima celu 2010; ostaje da se vidi.
Preporuke:
0
0
64 petak, 22 januar 2010 20:21
Misa
@Vladimir Dz

Slazem se sa vasim navodima socijalizam bez demokratije nije ostvariv, brzo se pretvara u svoju suprotnost.
Kina je za razliku od istocne evrope uspela da dovede do uspesnih smena rukovodstva na svakih 8 do 10 godina. Videcemo u buducnosti kakvi ce rezultati biti.
Preporuke:
0
0
65 petak, 22 januar 2010 21:24
Darth Vader
Logika kenzijanizma je da podiže tražnju direktno, a ne indirektno kroz rast novčane mase.
Japanski model borbe sa recesijom tokom devedesetih je kenzijanski i država je kroz ogromne projekte javnih radova pokušala da se sa recesijom izbori.

Način na koji SAD danas intervenišu je klasičan fridmanovski model. Da je Kejns živ, ne bi mu promaklo da novac koji država danas daje bankama ponovo završava u špekulativnim operacijama svih vrsta (zlato je najzanimljiviji primer), a da je efekat za privredu još uvek mali.

1. Kejnzijanska politika je jos od ranog vremena Kejnzijanske Revolucija nalagala koordinaciju izmedju monetarne politike i fiskalne politike. Matematicke formulacije Kejnzijanizma od strane Hiksa, Samuelsona i Filipsa su se kriticki oslanjale na kratkorocnu ne-neutralnost novca (Filipsova Kriva). Kasnije je to dovelo do stagflacije kao sto je to Frdiman i predvidio. Kejns je vjerovao da monetarna politika nije uspjela sprijeciti Veliku Depresiju a Fridman je pokazao da je deflacija koju je izazvala pasivnost FED-a dovela do depresije.

2. Da i taj model se pokazao kao katastrofa, jer je drzava na kraju zavrsila sa ogromnim javnim dugom bez nekog osjetljivijeg napretka u rastu BDP-a.

3. Centralna banka nije imala izbora osim da preplavi trziste novcem. Panika je dovela do pomjeranja u preferencama za likvidnost jer je svako zelio da promjeni obveznice i razne finansijske instrumente u novac, sto je dovelo do pritiska na vrijednost novca koja je rasla usljed povecane potraznje...Dakle postojala je velika opasnost od deflacije. I drzava sada trosi stotine milijardi dolara na javne projekte i jos stotine na kratkorocno vracanje poreza u direktnoj kontradikciji Fridmanove hipoteze permanentnog dohotka...Fridmanovski, nema sta!
Preporuke:
0
0
66 subota, 23 januar 2010 00:39
Nebojša Katić
Za Dart Vadera – Žao mi je što moram da polemišem na ovaj način, ali mi ne ostavljate drugu mogućnost:

1.U polemici, puko nabrajanja imena i teorija ne pomaže uvek. To može zvučati učeno, može i ponekog laika impresionirati, ali na kraju neće ojačati zaključke. Drama neoliberalizma se ne odvija na terenu formula i teorija, već na terenu sumorne ekonomske realnosti. Na tom terenu je neoliberalizam doživeo debakl. Upravo zato, mudriji neoliberali ćute, a poneki, poput Lukasa (koga rado pominjete) se u oktobru 2008. pitaju, da li smo svi danas kenzijanci u lisičijoj rupi.
2.Lično nisam kenzijanac, i ne verujem u univerzalne ekonomske teorije, i svaka vrsta dogmatizma mi je intelektualno nepodnošljiva. U ekonomskoj nauci, neoliberalizam je postao dogma.
3.„a Fridman je pokazao da je deflacija koju je izazvala pasivnost FED-a dovela do depresije“ ' Fridman to nije pokazao, Fridman je o tome spekulisao nekoliko decenija pošto je kriza okončana, kada je za nju našao spasonosno rešenja. Drama i jeste u tome što se Fridmanove spekulacije i moždane oluje u neoliberalnom univerzumu uzimaju kao konačne istine. To nije krivica Fridmana, već njegovih vernika. Za takav pristup se marksisti uvek rado, žestoko i posprdno kritikuju.
4.Što se Japana devedesetih tiče, ja nisam komentarisao uspešnost te politike, samo sam konstatovao da se radilo o kenzijanskoj politici upravljanja krizom.
5.„ I drzava sada trosi stotine milijardi dolara na javne projekte i jos stotine na kratkorocno vracanje poreza u direktnoj kontradikciji Fridmanove hipoteze permanentnog dohotka...Fridmanovski, nema sta!“ Bio bih Vam zahvalan ako bi naveli koja to država DANAS troši stotine milijardi dolara na javne projekte, kolika je tačno ta cifra i još više, koliko je to u odnosu na vrednost monetarnih intervencija. Iz toga bi se dalo zaključiti o kakvoj se politici izlaska iz krize zapravo radi. Želim da verujem da se niste „frljali“ ciframa i da ćete u navođenju tih cifara citirati i izvor.
Preporuke:
0
0
67 subota, 23 januar 2010 02:02
Nikola Turajlić
@ Petrovic, Vladimir Dž, Pavle D
Kao novim komentatorima (bar vas ja tako registriram) treba objasniti neke stvari.
Na saitu NSPM okupljamo se mi marginalci koji, kroz polemiku, ventiliraju svoje frustracije stečene od tekovina modernog doba.
Medjutim pored nas se na saitu povremeno pojavljuju i padobranci, koji svojim ponavljanjem drugosrbijanskih ili neoliberalnih mantri i nebuloza, te "uvredljivima provokacijama", izazivaju reakciju čitalaca, koji ih ne poznaju, pa nastaje dugotrajna "polemika" koja pregrejava kompjutere i zamara ostale učesnike.
Poseban fenomen je vasionski strelac koji je hermafrodit (neoliberalni drugosrbijanac) i valja takove besmislice od kojih normalnom čoveku zastaje pamet, kao napr. za Grinspena (neoliberalnu majku) da je poluliberal a polukejzijanac.
Tvrdnja da je Katić ponudio "šarenu lažu, koja se veoma lako upija u anti-Američki raspoloženim Srbima, koji nisu u stanju da odvoje potrebu za ekonomskom efikasnošću od političke istorije 90-ih" može kod neupućenog izazvati "zaplet mozga".
Suvereno istupanje s pozicije "rektora Čikaškog univerziteta" je samo kompilacija floskula sa kojekakvih neoliberalnih saitova (Katalaksija i dr.).
Stoga Vas na kolenima molim da njega i slične ne provocirate da istresaju smeće na NSPM sait i time ga onečišćuju.

@ Misa
Ti si postao zvezda zimskog prelaznog roka, jer te izgleda Vladimir Dž. vrbuje u svoj tim. Ako me već budeš izdao, moraš se dobro unovčiti (tržišni komunizam).
Preporuke:
0
0
68 subota, 23 januar 2010 03:31
Darth Vader
1. Lukasa pominjem zato sto ste vi kritikovali teoriju racionalnih ocekivanja i pogotovo Cikago skolu. Lukas kao jedan od osnivaca te teorije i najznacajniji sa Cikaga je samim tim bio meta vase kritike. Vi jednostavno razbacujete veoma jake optuzbe i tvrdnje na racun neoliberalizma. Generalne tvrdnje o deregulaciji i sljepom vjerovanju u moc trzista ne pomazu nam da dodjemo do nekih preciznijih zakljucaka. Na primjer, zasto nam niste naveli neke konkretnije primjere zakona koji su ukinuti i koji su doveli do krize? Zasto nam niste opisali neke od mehanizama koji su doveli do krize a koje su Fridman i kompanija odbijali da prihvate kao validna upozorenja? Veoma selektivno ste odabrali jednu studiju koja kaze da je moguce uz jaku ulogu drzave postici ekonomski rast, a ignorisali mnoge druge koje ukazuju da stvari kao visoko oporezivanje, rigidno trziste rada, glomazna socijalna mreza itd. usporavaju ekonomski rast.Vi ste citaocima ponudili samo najekstremniju verziju teorije o efikasnim finansijskim trzistima i jednostavno ste ignorisali Lukasovu kritiku.

2. Naravno da je Fridman to pokazao...Malo ko se protivi toj njegovoj analizi i mnoge analize poslje njegove su pokazale da je deflacija dovela do Velike Depresije a da su je kasnije rigidnosti koje je drzava uvela u trziste pomogle da se depresija nastavi.
Preporuke:
0
0
69 subota, 23 januar 2010 03:36
Darth Vader
3. Amerika trosi...Mozda ne danas stotine milijardi medjutim American Recovery and Reinvestment Act je u sustini injekcija od nekih 550 milijardi dolara. Od toga oko 150 milijardi ide u direktne infratsrukturne i energetske projekte koji bi trebali da budu direktan stimulus privredi. Ima jos jedno 150 milijardi koje idu u direktnu pomoc saveznim drzavama...dio od toga isto tako zavrsi u infrastrukturi. To naravno jeste manje od monetarnog stimulusa, medjutim, kao sto ste vec naveli, tu drzava nije imala izbora osim da sprijeci deflaciju, onako kako bi i Fridman i vecina neoliberala zagovarala da se uradi. Problem je u tome da kriza nije toliko bila u likvidnosti koliko solventnosti, ali FED je uradio ono sto je mogao.

http://appropriations.house.gov/pdf/PressSummary02-13-09.pdf
Preporuke:
0
0
70 subota, 23 januar 2010 04:53
Petrovic
@ N. Turajlic; govorim za sebe, poslednje sto imam na umu je da na sajtu "istresam svoje frustracije modernog doba" dragi Boze kako Vi pogresno shvatate ljudsku potrebu da se iznese misljenje ili ukaze na nesto sto nije tacno; nemam nikakvih frustracija a i racunar mi je hvala Bogu u stanju da radi mnogo vise od pisanja na sajtu; komentarisem iz svog ugla, ako smem; nije dobro ako se zakljuci o sadasnjoj situaciji u SAD stvaraju na povrsnim ili netacnim podacima; U Katicevom tekstu ima nejasnoca vezanih za SAD na koje sam zelela da ukazem; Sto se tice lika iz rata zvezda on takodje luta u podatcima vezanim za sadasnju drzavnu intervenciju radi izlaska iz krize u SAD ...zao mi je ako ste moje komentarisanje ocenili tako "sa visine" sebe takodje ne smatram marginalcem ...mislim da ste preostri sto je tipicno za nas narod; sto se tice lika iz rata zvezda on nije drugo srbijanac, mislim da je iz Zagrebackog miljea ...neki ovde u SAD kazu mogu da se ne slazem sa vama ali cu do kraja braniti vase pravo da kazete vase razlicito misljenje; nazalost mi kao narod na Balkanu jos nismo stigli do tog nivoa svesti; ako dozivim da vidim boljitak u suocavanju raznih misljenja i prihvatanju produktivne kritike na nasim prostorima koje Katic naziva nedodjijom a ja mislim SAD je novi svet a Balkan stara zemlja ..., bicu izuzetno zadovoljna; pozdrav iz NY
Preporuke:
0
0
71 subota, 23 januar 2010 12:11
Udruženje marginalaca
Turajlića za moderatora! Ali transparentno, sa punim radnim vremenom. Dosta nam je mejnstrima, živela margina!
Preporuke:
0
0
72 subota, 23 januar 2010 13:03
Pavle/D
Veoma postovani gospodine Katiću

Vasi tekstovi govore mi iz srca ili sadrzajno bolje receno: iz glave. Vi ste pravi doprinos za citaoce koji zele nesto shvatiti iz ekonomske teorije. Ali sad Vam „jako zameram“ na primedbi, da Vam je „zao“, polemisati sa neolbieralima „na taj nacin“. (Salim se. Znate, ja tretiram sajtkomentare kao „Stammtisch“, mada ih danas vise ni ti najprominentniji - „najseriozniji“ - ne mogu zaobici.) Vi sigurno citate puno toga na engleskom ("lingua franca"), meni je nemacko podrucje ne samo tekstualno nego i politicki najblize. Naravno da su na zapadu neoliberalni ekonomisti „kejnzijanci u lisicjoj rupi“, jedino kad dodju u treci svet, gde se puno toga ne vidi i gde se polazi od neobavestene publike, mogu lupetati totalne besmislice i svesno lagati - da ne moze biti groznije. Ko ce se recimo danas u Nemackoj usuditi i reci, da je Friedman u necemu imao pravo a o njegovom naucnom doprinosu i da ne govorimo? Kojekakvi Lukasi nisu vredni ni pomena.

Kazete, „nisam kenzijanac, i ne verujem u univerzalne ekonomske teorije“. Sta tu znaci univerzalne? Je li njutnova ili ajnstajnova teorija univerzala? U najmanju ruku su to bile grandiozne teorije. Prave naucne teorije! Ja sam ubedjen da je i Kejnz pruzio pravu naucnu teoriju, te se o sebi izjasnajvam, i to bez ustrucavanja, da, cak i s ponosom i prkosom (ali potonje vec u zadnje vreme jedva da je moguce), da sam kejnzijanac. Tacnije receno, ja sam ponudno orijentisani ekonomista, sto je vec za malenkost nesto drugacije. Ubedejn sam da ponudna teorija zahteva drugaciji model, nego taj od Kejnza zasnovan isklucivo na novcu.

Produzetak sledi
Preporuke:
0
0
73 subota, 23 januar 2010 13:05
Pavle/D
Nastavak

Da, moja je namera da statuiram „realnu“ potraznu teoriju, kako je ja nazivam, za razliku od dosadasnjih „monataristickih potraznih teorija“. (Radi se o jednom mathematickom modelu kruznog toka, koji je dopunjen „distributivnim“ koeficijentima - dosadasni kruzni modeli imali su, kao sto znamo, samo tehnicke koeficijente.) Osnove toga sam vec izneo u jednoj svojoj (nazalost nesto obimnijoj) knjizi

Šimek Pavle, Ekonomska misao na raskršćima i stanputicama, ekonomika, Beograd, 1997.

(Izdavac je propao, doslo bombardiranje, tako da sve „otislo u Honduras“, ali sve matice u Srbiji - koliko sam upoznat - su odredjeni broj primeraka dobile. Dakle u bibliotekama bi se morala naci - ukoliko bi to nekog interesovalo. Sad spremam nesto na nemackom.)

Inace moj beskompromisni „rat protiv neoliberalnih ludosti“ - na nemackom naravno - vodim na mom sajtu: forum-systemfrage.de

Srdacan pozdrav
Preporuke:
0
0
74 subota, 23 januar 2010 14:06
jasna
Neoliberalna mantra je "plati ih sto manje a zaduzi ih sto vise".DA bi se obicnoj raji sa Main street-a,odrzala kupovna moc,dozvoljeno im je da se preterano i neograniceno zaduzuju.Dakle zaduzivanjem ,a ne zaradama,odrzavala se kupovna moc stanovnistva,"kajmak"su skidali ovi sa Wall Street-a,i svima lepo,samo mana takvog sistema je sto ne moze vecno da traje,i jednom je morao doci kraj.
Preporuke:
0
0
75 subota, 23 januar 2010 14:33
Nikola Turajlić
@ Petrovic

Žao mi je što si (zbog životnog veka uzimam si pravo na tikanje) moj komentar o marginalcima na NSPM pogrešno shvatila kao (samo)potcenjivanje.
Pre svega mislim da pojam marginalca izjednačavaš neispravno s manje vrednim ili neuspešnim ljudima. Za mene su to oni koji su izvan tokova društvenog odlučivanja i time prevladjujućeg medijskog interesovanja.
Jedan moralni (ako ne i intelektualni) gigant kao što je Noam Čomski je za mene "pojam" marginalca, pa bi se stoga nemala osećati uvredjenom kada sam te svrstao u njegovo društvo.
Dozvolit ću si slobodu da ocenim tvoju profesionalnu (poslovnu) karijeru kao ne ekstra uspešnu, jer takovi ne dangube na saitovima, već se rekreiraju ili odmaraju u slobodno vreme radi prikupljanja energije.
Nakon ponovnog čitanja tvojih komentara stekao sam dojam da ti nisi operisana od američkih vrednosti, već si samo kivna na neoliberale koji su pokvarili američki san.
Kako se ti s izvesnim (NY)podcenjivanjem odnosiš prema stilu balkanskih "intelektualnih producenata", to ti predlažem da pročitaš intervju s Džeraldom Selenteom na NSPM , rubrika Ekonomska politika od 6.3.09.
Bio bih ti jako zahvalan kada bi si pročitala nekoliko mojih autorskih tekstova na NSPM i dokazala (iz visina svetskog pupka) da iz balkanske kaljuže ne može izrasti nešto ispravno.
Pogrešno si me shvatila i što se tiče "polemike" sa nebeskim strelcom (komentar se odnosio pre svega na ovo) tj. da sa takovima ne treba polemisati, jer im to u njihovim očima pridaje osećaj značaja, te snagu za uporno valjanje raznih varijanti istih besmislica.
U koliko sam ponovno dirnuo u tvoje suptilne emocije, ne uzimaj mi to za zlo, već isto shvati kao generacijsku (da ne kažem očinsku) surevnjivost.
Preporuke:
0
0
76 subota, 23 januar 2010 15:34
stojan nenadović
Ponavljam još jednom: Višak ponude nad tražnjom podeljen sa tražnjom daje stopu po kojoj treba sa se ubacuje novac uopticaj u vidu poklona. Garantovano nema krize, nema inflacije i nema deflacije. Šta tu nije jasno? To što sam rekao da ponuda mora biti veća od tražnje, da proizvodnja mora biti veća od potrošnje? Da bi se pokupovala sva proizvodnja mora da se doda novac kao poklon. Mora dapostoji nekreditni novac. Biagi Bossone je predložio grupi G-20: "We propose a noncredit money system, where money creation is separated from lending". Naslov tog članka glsi: "To solve this crisis, let's think out of the box".
Preporuke:
0
0
77 subota, 23 januar 2010 15:53
jasna
Naravno,ceo taj neoliberalni koncept je zamisljen da bi bogati postali jos bogatiji,a siromasni jos siromasniji.A tu su i placeni eksperti,novinari,politicari,da objasne,kako je to najbolji svet od svih svetova i da boljeg nema.Kad su se bogati malo zaigrali i preigrali(jer pohlepa je cudo,a osim toga na pohlepi i pociva ne samo neoliberalni koncept ,vec i kapitalizam uopste,u SAD vazi pravilo "greed is good"),tu je drzava da popravi stanje,stampanjem novca,(jer bi bilo jos gore da to ne uradi,tj nastao bi haos)i tako do sledece prilike tj do sledece krize.
Preporuke:
0
0
78 subota, 23 januar 2010 16:35
Nikola Turajlić
@ Jasna

Ja sam šokiran jer si sve moje "priče" o uzrocima, trajanju i posledicama SEK-e, te doprinosu neoliberala njenom nastanku, sublimirala u par rečenica.
Kako si uz to samo jedna "nejaka" žena (oprostićeš mi moj muški šovinizam zbog životnog veka) doživio sam dvostruki šok.
Ne mogu ti oprostiti ni to što si destruirala moj celokupni vrednosni sustav i prisilila na njegovu rekonstrukciju, jer sam bio pogrešnog uverenja da nosioci hlača, uz brzo trčanje poseduju i brzo mišljenje.
Pozivam te, ukoliko imaš muzičkih sklonosti, da komponuješ muziku na moj tekst beskonačnog kriznog kola, a koji glasi: Pada kredit, pada potrošnja, pada proizvodnja, pada zaposlenost, opa cupa! Idemo iznova: Pada....
Nadam se da ovo nećeš shvatiti kao ironiju na tvoj račun, već kao sprdnju na mene samoga i mudrih kriznih teoretičara, a na kraju i na celi svet.
Preporuke:
0
0
79 subota, 23 januar 2010 17:31
jasna
N.Turlajic,Vas komentar nikako ne shvatam kao ironiju,vec kao kompliment i na istom zahvaljujem(posebno sto dolazi od tako,obrazovane,elokventne i zanimljive osobe kao sto ste Vi).
Preporuke:
0
0
80 subota, 23 januar 2010 19:05
Petrovic
Gospodine Turajlic, Hvala za Vase pojasnjenje sto mislim da je dobro ali ne smatram da je dobro nikoga podcenjivati, sto se cesto u Srbiji radi, niti zuriti sa ostrim ocenama; sto se tice moje poslovne karijere ona je uspesna, ali karijera pogotovu u zivotu zene je samo jedan deo. Moji komentari su brzi I u prolazu nazalost, jer nemam vremena da ih stilizujem; a makro ekonomska politika me zanima I pratim u hodu; Mislim da je polemika sa neistomisljenicima izuzetno vazna u ovom slucaju na zalost puka potreba da ukazem na propuste u autorskom tekstu kada je u pitanju SAD. Nemam puno vremena ali kada se sa necim ne slazem smatram da je neophodno reci. Uopste se ne odnosim sa podcenjivanjem prema nasim balkanskim zabludama I arogancijama vec ukazujem da moraju da se prevazidju sto je svima u interesu. U teoriji I zivotu se stalno pokusava da se ucenja I iskustva velikih I razvijenih
I dobra I pogresna bukvalno presadjuju malim nedoraslim zemljama I onda imamo prazan hod, nazadovanje.;
Znaci tema je izuzetno vazna jer je Srbija u izuzetno teskoj situaciji o cemu se pise I cuje, nazaduje jednim delom I zbog neoliberalnih zabluda u drzavnoj I intelektualnoj vrhusci. Ali nije dovoljno moramo I dokazati da su vrhuske u zabludi; Takodje me brine I uporno pitam ko se strucno bavi I daje preporuke u oblasti srpske socijalne politike? Ko brine o nasim ljudima, o obespravljenima, o ljudima koji su preko 50 I nemaju posao, o nasim starima, o deci ? nemam odgovor. O socijali niko ne pise, nije zanimljivo. Socijalom se vise bavi Crkva sto je jedna od njenih duznosti, a drzava se nada da ce neko drugi da resi sve te probleme …oni se bave velikim “poslovima”. To sto u Srbiji tokove novca kontrolise maltene jedan covek nije ni neoliberalizam vec plemensko drustvo; Ne verujem u Americki san niti u prodavnicu snova Hollywood … ali verujem u Boga; moj san je prosvecena bogata I bericetna zemlja svuda gde zive nasi ljudi. S postovanjem.
Preporuke:
0
0
81 subota, 23 januar 2010 19:49
stojan nenadović
Od tolikih komentatora, pa da se niko ne osvrne na mene. Pa Van ponavljam: NEKREDITNI NOVAC je potrebna dodatna količina novca u oticaju (dM) kao procenat (k) od postojeće količine novca u opticaju (M).
dM = kM ; k = (ponuda - tražnja)/tražnja ;
Ako se tako radi biće dobri i komunizam i kapitalizam, liberalni kapitalizam i monopolni kapitalizam, diktatura i demokratija. Ovo što ja kažem je jedino bitno i o tome treba zauzeti stav. Sve ostalo može biti tačno ali je manje važno.
Preporuke:
0
0
82 subota, 23 januar 2010 23:38
Nikola Turajlić
@ Stojan Nenadović
Moj Stojane imam osećaj da je sa nama dvojicom kao sa svim neshvaćenim umetnicima.
Na moju tezu o uzrocima SEK-e nitko se ne osvrće, možda i zato što je katastrofična.
Tvoj nekreditni novac (i kada je teoretski osnovan i podložen tvojom formulom) se shvaća kao čisto štampanje novca (izaziva asocijaciju na Miloševićeve milijardove novčanice).
Što se ti buniš jer nemaš pažnju? To si i zaslužio, napr. i zbog toga što se nisi uopšte osvrnuo na moju tezu, a ja sam ti na drugoj strani skoro priznao da si u pravu.
Verovatno nisi primetio, da sam u poslednje vreme promenio taktiku, u toliko da zloupotrebljavam majčinski, zaštitnički instinkt ženskih učesnika saita, ističući svoj visoki životni vek i sl. i time izazivam njihovu samilost.
@ Jasna
Nas dvoje smo počeli kao Crnogorci: "Ja tebi vojvodo, a ti meni serdaru, a znamo kakva smo ....
Ovo shvati samo kao moj pokušaj da budem duhovit, po svaku cenu.
Inače želim ti , kao i ostalim učesnicima na saitu koji čitaju moje autorske tekstove i komentare, objasniti moj pristup ovom "poslu".
Život, pogotovo u mojem veku, nije radost (izreka jedne česke glumice, sada pokojne, da je starost gnusan način okončanja života-opet mudra žena-imam ružan osećaj da ću postati feminista), pa ga stoga nastojim učiniti interesantnijim i time podnošljivijim tako što sam provokativan, "duhovit" (sprdanje sa sobom i okolinom), zajedljiv i kada sam isprovociran čak uvredljiv (sve bez namere da nekoga povredim), s upotrebom jakih reči itd.
Tako pokušavam sait učiniti življim, interesantnijim i zabavnijim, što mi baš ne polazi za rukom medju smrtno ozbiljnim učesnicima.
@ Petrovic
Oprosti mi što sam te provocirao, iako sam bio svestan da si seriozna ličnost, premda premotivna, što ti neće naročito koristiti u životu.
Inače imam takav slučaj u porodici, što me ne ispunjava sa radošću.
U vremenu nastupajućeg socijalnog darvinizma neće vam biti lako podnositi masovnu bedu oko sebe.
Preporuke:
0
0
83 nedelja, 24 januar 2010 02:58
Petrovic
Gospodine Turajlicu, Sloveni su uglavnom emotivan narod i tu se razlikujemo od anglosaksonaca; nismo preemotivni samo Vam se cini; ali vazno je da nismo pesimisti; oslobodite se tih tamnih misli; Svako dobro.
Preporuke:
0
0
84 nedelja, 24 januar 2010 11:45
jasna
N.Turajlicu,da nastavim u stilu Vojvode Serdaru,ili obrnuto, svejedno,meni se bas dopada Vas provokativno duhoviti nacin pisanja.Pozdrav i sve najbolje!
Preporuke:
0
0
85 nedelja, 24 januar 2010 12:34
Petrovic
Odlican tekst!
Radi dopune / vrlo korisno:

http://www.aikb.net
Preporuke:
0
0
86 nedelja, 24 januar 2010 14:13
Nikola Turajlić
@ Petrović i Jasna

Moj kolega (advokat od kojeg sam svojevremeno preuzeo kancelariju) je za mene tvrdio da sam kvarilac mladeži (njegovog sina). Da zadovoljim vašu znatiželju navodim da se sada bavim veletrgovinom u Slovačkoj.
Ovim vas upozoravam da vršim negativan uticaj na omladinu (u koju u svakom slučaju u odnosu na mene pripadate).
Postoji neuporedivo veći rizik da ja vas inficiram svojim destruktivizmom, nego vi mene vašim optimizmom.
No, da predjem na ozbiljnije stvari.
Pripremam jedan potencijalno interesantan projekt, koji pretpostavlja poznavanje engleskog jezika, interesa za ekonomsku problematiku i prema mogućnostima inteletualni angažman.
Dajem svoju e-mail adresu: Ova adresa el.pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli , da mi se javite (u slučaju interesa ili pak zbog znatiželje) da bih vas mogao informirati o njegovom sadržaju.

Ovaj poziv vredi i za ostale učesnike na NSPM saitu, ukoliko se ne zadovoljavaju samo sa "mlaćenjem prazne slame" na NSPM (u čemu sam priznajem udarnik).
Preporuke:
0
0
87 nedelja, 24 januar 2010 14:43
stojan nenadović
Gospodine Turajiću, hvala Vam mnogo na rečima koje mi mnogo znače. Zapazio sam Vaše komentare i znao sam da smo Mi vrlo bliski u mišljenju. Ako želite da uspostavite kontakt sa mnom, pišite mi na e-mail Ova adresa el.pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli Mnogo ste me obradovali i ne osećam se više tako usamljen. Zašto niko, osim Vas, nije odgovorio na moje apele? Da li zato što kažem da ponuda mora biti veća od tražnje, a svi misle da su ponuda i tražnja, po definiciji, jednake. Ako misle da se novac poklanja toliko da to vodi u Miloševićevu inflacija, neka provere formulu.
Prema formuli daje se toliko novca, da je inflacija jednaka nuli. Želeo bih da se upoznam sa Vama.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner